Proti vyčerpanosti, čaje z medovky, bazový sirup, pre radostnú myseľ
@ liečenie -> babičkine recepty     9.1. 03, 04:13
putnici.sk píše: Proti vyčerpanosti

Naše babičky vedeli, že benedikt je naozaj dobrá bylinka. Asi netušili, že obsahuje veľa magnézia, draslíka a vápnika, dokonca aj "B" vitamín. Skúsenosti im však potvrdili, že keď sa cítili nadmieru vyčerpané najlepšie je si uvariť čaj z benedikta, medovky a žihľavy. Po čajovej lyžičke z každej drogy zaliali dvoma deci vriacej vody a prisladili lyžičkou púpavového medu.

Čaje z medovky

Ak by ste sa voľakedy posťažovali babičke, že ste nervózni, búcha vám srdiečko, bolí vás hlava, uši, či zuby, alebo neviete zaspať, tak by určite siahla po nenápadnej ale výbornej bylinke - medovke lekárskej. Bylina pôsobí upokojujúco, uvoľňujúco a podnecuje chuť do jedla. Možno ju použiť nielen ako čaj, ale aj v záparových vrecúškach a to pri vredoch, zdurených lymfatických uzlinách, pomliaždeninách a reume. Na kloktanie je výborná pri chorobách ďasien. Známy je aj medovkový lieh, ktorým sa natierajú boľavé miesta. Medovkový čaj si pripravíte z ôsmich lyžičiek rastliny, ktorú zalejete dvoma pohármi vriacej vody. Necháte postáť v zakrytej nádobe. Na záparové vrecúško použijete dvojnásobné množstvo.

Bazový sirup

Naše babičky vedeli pripraviť vynikajúci bazový sirup. Na liter zrelých, dobre prebratých čiernych bobúľ pridáme asi liter vody. Môžeme o dve tri deci dať aj viac. Varíme na miernom ohni 15 minút. Potom prepasírujeme. Do šťavy dáme asi pol kila cukru a varíme ešte desať minút. Ešte teplé lejeme do ohriatych fliaš a necháme veľmi pomaličky chladnúť.

Radostníček pre radostnú myseľ

Ste smutní? Máte zlú náladu? Naše babičky poznali recept, ako si ju zlepšiť. Napríklad nápojom - radostníčkom. Na liter vody potrebujete zmes z piatich polievkových lyžíc, najlepšie z čerstvých bylín, ale môžu byť aj sušené, v zložení 2 diely rumančeka, 1 diel hlohu, 2 diely okvetných lístkov z ruže, štvrť dielu levandule, 3 diely medovky, 2 diely ibiška. Bylinky dajte do studenej vody a postavte ich na slnko. V pokoji by mali byť aj celú noc a potom ich už len sceďte a pite po dúškoch.


(c) Putnici / http://putnici.sk/