Bolesti hrdla, kožné problémy, vyťahovanie bolesti...
@ liečenie -> babičkine recepty     9.1. 03, 04:11
putnici.sk píše: Bolesti hrdla

S nestálym jesenným počasím súvisia aj zápaly hrdla a chrapot. Najosvedčenejším "liekom" je priznicov zábal na krk. Veľmi účinný je aj zábal z ľanových semien. Semená rozvarte na kašu v rozriedenom jablkovom octe (jeden diel vody, jeden diel octu). Z kaše potom pripravíte zábal.

Proti opakovaným zápalom hrdla pomáha aj čaj z bedrovníka. Kopcovitú čajovú lyžičku bedrovníka dajte do šálky so studenou vodou. Pomaly zohrievajte, minútu povarte, potom sceďte. Vypite tri razy za deň šálku osladenú medom. Pomáha aj pri bronchitíde a astme.

Výbornou prevenciou je každodenné pitie černicovej šťavy. Podobné účinky má šťava z čiernych ríbezlí.

Na kožné problémy

Na kadejaké neduhy mali naše babičky pripravené aj tinktúry. Na kožné vyrážky je vynikajúca tinktúra z trojfarebnej fialky. Pripravuje sa jednoducho. Celú čerstvú rastlinku posekáme a nasypeme do fľašky. zalejeme ju čistým liehom, alebo bielym konzumným alkoholom. Fľašu dobre uzatvoríme. Necháme 14 dní vylúhovať a občas potrasieme. Môžeme ju použiť na spomínané vyrážky, ale aj užiť 2krát denne kávovú lyžičku nalačno - prečistí krv.

Vyťahovanie bolesti

Protibakteriálne účinky chrenu sú známe už celé stáročia. Naše staré mamy ho používali na vyťahovanie bolestí, či už nervového, alebo reumatického pôvodu, ale aj pri povrchových zápaloch. Pri bolestiach hlavy a migrénach sa odporúča potierať spánky chrenovým liehom. Ale s chrenom to netreba preháňať, pretože vnútorne dráždi sliznice a obličky a zvonka môže poškodiť pokožku a podnietiť vznik pľuzgierov. Chrenovú placku na vyťahovanie bolestí si pripravíme z postrúhaného chrenu, ktorý zmiešame s múkou a maslom. Hmotu vyformujeme do placky a dáme ju na tenké plátno. Priložíme do boľavé miesto, ktoré sme ale pred tým dobre potreli krémom, alebo olejom. Placka trocha páli.

Pre pokojný spánok

Máte za sebou stresujúci deň a potom sa prevaľujete v posteli čakajúc kedy konečne príde spánok. Skúste čaj, ktorý pripravovali naše staré mamy. Čajovú zmes si pripravíte z piatich dielov kvetu maku vlčieho, chmeľu, štyroch dielov ľubovníka, k tomu pridáte tri diely medovky a po dva majoránu a prvosienky. Polievkovú lyžicu zalejte 3 decilitre vriacej vody a necháme asi 15 minút vylúhovať. Popíjajte pred spaním.

Na modriny

S hrami malých detí idú ruka v ruke aj modriny. Možno neviete, ale babičky mali medzi repertoárom liečivých rastlín aj slnečnice, ktorých využitie priamo súvisí s modrinami. Keď chceli šarvanca zbaviť nejakej nepeknej podliatiny, dali na ňu obklad, alebo umývali boľavé miesto odvarom z kvetu slnečnice. Ako pripraviť účinnú liečivú tekutinu? Na pohár vody potrebujeme 1 a pol lyžice kvetu slnečnice. Varíme ho päť minút a potom precedíme. Tekutina na boľačku je hotová, stačí do nej namočiť obklad a priložiť na postihnuté miesto.


(c) Putnici / http://putnici.sk/