Babičkine recepty / Zázračné stromy
@ liečenie -> babičkine recepty     17.6. 04, 02:33

mef píše: Aj mnohé stromy, ich kôra, plody, alebo kvety môžu mať vynikajúce liečivé účinky. Napríklad brezová kôra sa hodí na liečenie psoriázy a plesní na prípravu várky do kúpeľa povaríme kilo brezovej kôry pol hodinu v piatich litroch vody. Potom scedíme a odvar vlejeme do vane.

Dubová kôra má sťahujúci účinok, zužuje cievy. Vďaka tomu rýchlo ustupujú zápaly. Okrem uvoľnenia hrtana môžete dubov kôrou liečiť a krvácanie ďasien a bolesti hrdla. Treba uvariť dve lyžice drobno nasekanej kôry v pol litri vody. Na slabom plameni nechať variť dve hodiny. Precediť.

Trieslovina a saponín prítomný v pagaštanoch ovplyvňujú zužovanie ciev a povzbudzujú látkovú výmenu a prekrvovanie. Posekáme kilo gaštanov a varíme štvrťhodinu v štyroch litroch vody. Potom odvar precedíme a nalejeme do vody na kúpanie.

Výťažky z hlohu môžu regulovať tlak krvi, pri vysokom tlaku ho znižujú, pri nízkom zvyšujú. Čajovú lyžičku sušených kvetov alebo listov zalejete v šálke vriacou vodou. Necháte štvrť hodiny vylúhovať, preceďte a oslaďte medom. Denná dávka - 3 až 4 šálky.

kb


(c) Putnici / http://putnici.sk/