?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Láska – chemický proces ?
@ spoločnosť     18.2. 13, 03:16

Valentín, sviatok milovaný i zatracovaný. Ponúkli sme Vám tento týždeň niekoľko pohľadov na lásku. Tento ma zaujal pre svoju exaktnosť. Naozaj to tak funguje? :-)

Pod pojmom láska si každý z nás predstaví krásny bezstarostný euforický pocit, ktorý sa nedá popísať bežnými slovami. Zrazu je všetko úplne iné, krajšie, jedinečné a pôvabnejšie. Vážne problémy sa vytrácajú rovnako ako zdravý úsudok. Blažený výraz v tvári, úsmev od ucha k uchu sem tam neprítomný pohľad - jednoznačná charakteristika čerstvo zaľúbeného človeka.

Už v antickej literatúre sa stretávame s pokusmi namiešať nápoj lásky a zaľúbenia. Predovšetkým čarovné lektvary a magické obrady mali zaistiť večnú lásku. Naši predkovia pravdepodobne predpokladali chemickú podstatu lásky. Nevieme s určitosťou definovať, čo je potrebné na to aby sa človek zaľúbil. Vnemové podnety po spracovaní a vyhodnotení v mozgu dokážu spustiť zložitý proces vyplavovania aktívnych látok v tele z ktorých má časť opiátovú povahu. Najznámejšími a najpodstatnejšími sú : phenylethylamin(PEA), dopamin, noradrenalin, testosterón, oxytocin a endorfin. Zmiešaním dopaminu, phenylethylaminu a noradrenalinu vzniká základná opojná zmes, ktorá ovplyvňuje mozgovú aktivitu, úsudok a niekedy aj logické myslenie. Môžeme si ju nazvať zaľúbenie. Po dvoch až troch rokoch už nestačí telo produkovať PEA v potrebnom množstve, zaľúbenie upadá. Vzťah prechádza do štádia súdržnosti a telo si začína produkovať endorfin, ktorý spôsobuje príjemné pocity bezpečia.

Dopamin – má viac funkcií v ľudskom tele. Nadbytok dopaminu spôsobuje prílišnú podozrievavosť, paranoje a hyperaktivitu, naopak jeho nedostatok spôsobuje výpadky krátkodobej pamäte. Dopamin je však zodpovedný za príjemné pocity a vynikajúcu náladu.

Noradrenalin – keď koncentrácia tejto látky v tele stúpne, začne stimulovať produkciu adrenalínu v našom tele. Prejaví sa to zvýšením krvného tlaku, sčervenaním tváre, zvlhnutím rúk a inými prejavmi známymi pri zaľúbení.

Phenylethylamin – táto látka spôsobuje ten známy neprítomný prihlúpy úsmev, ktorým sa seba zaľúbenci pozerajú. Prirodzene sa táto látka vyskytuje v horkej čokoláde. Niekedy sa označuje ako droga lásky a zaľúbenia.

Oxytocin – vytvára pocit súdržnosti medzi partnermi. Často sa vyskytuje u matiek po pôrode.

Endorfin - Prináša pocit mieru , pohody a bezpečia. Pôsobenie endorfinu môžeme prirovnať k účinku morfia.

Testosteron – vyvoláva záujem o nadväzovanie kontaktov, a zosiluje sexuálne túžby(u mužov)

Autor príspevku: JarinoX

Zdroj:

http://www.olaske.sk/?laska=laska-chemicky-proces&go=rsa_detail&id=9

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (33) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
Láska?Jasomvp13.Feb:05:10
Aj keď ....mojzis10.Feb:08:30

čitateľov: 11304   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (3334)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy