?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


O "JAZYKOCH LASKY" alebo "Citi partner/ka, že ho/ju ľúbim?
@ spoločnosť     18.2. 13, 03:16

Ak chceš, aby ten druhý vedel a cítil, že ho miluješ, nauč sa mu to vyjadrovať JEHO prirodzeným "jazykom lásky". Skutočná láska nespočíva v tom, že od partnera budeš mať napĺňané všetky svoje potreby, ale že budeš robiť dobré veci tomu, koho miluješ. Každý človek túži po láske. Čo je to láska? Budete sa možno čudovať, ale skutočná láska je rozumové rozhodnutie sa milovať toho druhého. Zamilovanosť je len cit, ktorý podľa vedcov vyprchá do 2 rokov. ☺ Každý človek má citovú nádobu, ktorá potrebuje byť doplňovaná, inak bude v srdci cítiť prázdno, bolesť. Keď sa citová nádoba naplní a milovaný človek si bude tvojou láskou istý, celý svet sa rozjasní a on bude sa môcť naďalej rozvíjať. O tvojej láske už nemusí pochybovať. ☺ Ľudia majú rôzne prejavy-jazyky lásky. Často sa stáva, že tvoj jazyk lásky nie je rovnaký s jazykom lásky tvojho milovaného človeka. Akoby ste sa obchádzali a preto dochádza k nedorozumeniam. ☺ Ak chceš, aby ten druhý vedel a cítil, že ho miluješ, nauč sa mu to vyjadrovať JEHO prirodzeným jazykom lásky. ☺ Ako prídeš na to, ktoré jazyky lásky používa ten druhý? Všímaj si, ako sa snaží prejaviť lásku tebe, alebo druhým ľuďom. Započúvaj sa do jeho túžob, či sťažností, ktoré ti hovorí. ☺ Skutočná láska nespočíva v tom, že budeš mať všetko, čo chceš ty, ale že budeš robiť dobré veci tomu, koho miluješ. Každý deň sa znovu musíš rozhodnúť, či budeš túžbu po láske druhému napĺňať. Ak aj robíš niečo pre druhého, čo ti je nepríjemné, je to ešte väčším dôkazom tvojej lásky. Najčastejšie jazyky lásky: Ktoré sú partnerove a ktoré tvoje?

1:SLOVÁ LÁSKY- všimni si a povedz o dobrých vlastnostiach milovanej osoby, oceň hodnotu druhého. Napr:...povzbudzovanie-pomáha budovať, rásť, podporiť osobnosť druhého: „Ak sa tomu chceš venovať, urobím všetko pre to, aby som ti pomohla.“ ...komplimenty-sú mocnými prostredníkmi lásky. Najzrozumiteľnejšie sú v jednoduchých a priamych vetách: „Dnes ti to pristane.“ ...láskavé slová-vyslovené nežne, vyjadrené aspoň každý deň: „Mám ťa rada.“ ...slová uistenia-dodajú patrnerovi potrebnú odvahu: „Aj keď si sa pomýlila, verím ti naďalej. Spolu sa z toho dostaneme.“ ...pokorné slová-láska prosí, nekladie požiadavky, pretože manželia sú si rovnocenní, nie nad/podriadení:„Myslíš, že by si mohol dnes umyť riady ty?“

2:POZORNOSŤ- daj milovanej osobe svoju plnú, maximálne sústredenú pozornosť a duševnú blízkosť, vcíť sa do jej prežívania. Napr.:...blízkosť-znamená to, že budete niečo robiť spoločne a tvoj záujem bude nasmerovaný na milovanú osobu. Trávenie spoločného času aspoň 20 minút denne. ...vzájomné počúvanie-zdieľanie vzájomých túžob, pocitov, myšlienok. Keď ti milovaná osoba niečo hovorí, dívaj sa jej do očí a nerob pritom nič iné. Počúvaj ju, ale nesnaž sa riešiť jej problém. ...rozpávaj o svojich pocitoch-otvor sa tomu druhému vrámci svojich možností. Každý deň si povedzte aspoň o 3 udalostiach dňa a vašich pocitoch. ...budujte si zásobárňu spomienok zo spoločných aktivít-budete z nej čerpať v budúcnosti a v ťažkých chvíľach.

3:DARČEKY- spoznávaj milovanú osobu a obdaruj ju tým, čo ju poteší. Napr.:...poskytovanie a prijímanie darov-dar je niečo, čo môžeš zobrať do rúk a povedať si: „Aha, spomenul si na mňa.“ Napíš si zoznam darov, ktoré milovaná osoba v minulosti dostala a tešila sa z nich. Dávaj jej drobné darčeky pravideľne(odtrhnutý kvet, bižutéria, srdiečko z papiera) ...dary a peniaze-ak si sporovlivý typ, pamätaj, že darčekom investuješ do vášho vzťahu, sporením uspokojuješ svoju, nie partnerovu potrebu. ...daruj seba samého-veľkým darom v čase krízy je najmä tvoja fyzická prítomnosť.

4:RAKTICKÁ POMOC/SKUTKY SLUŽBY- urob tie činnosti a práce, ktoré milovanú osobu potešia, obklop ju praktickou starostlivosťou. Napr.:...praktické služby-ak ich vykonávaš s kladným postojom, vynaložíš na ne určitú energiu, čas a plánovanie, vyjadruješ milovanej osobe, že ich robíš len kvôli nej. (príprava večere, upratanie, nákup, uspanie detí) ...používajte prosby-sú návodom, ktorý ukazuje ako máte milovať, kým požiadavky sú pre lásku bariérou. ...prekonajte stereotypy mužskej a ženskej role-neváhatej výjsť zo zaužívaných pravidiel spoločnosti a vyskúšajte robiť práce typické pre partnera.

5:FYZICKÝ KONTAKT- dotýkaj sa milovanej osoby tak, ako to má rada, vyjadri jej svoju blízkosť a nehu. Napr.:...dotyk tela ako taký-znamená dotýkanie sa vnútorného „JA“ konkrétnej osoby. Zisťuj, aký dotyk má milovaná osoba rada: na celom tele, dlhý, či nepatrný, nemusí byť sexuálny. Napríklad: masáž, položenie ruky na rameno, bozk, objatie, dotyk nôh pod stolom (dotyk môže byť dobrodružstvom) ...sex-v manželských vzťahoch je vrcholným prejavom lásky. Môžete ho prežiť krásne len ak sú naplnené najprv vaše emocionálne potreby. ...v kríze-keď milovaná osoba plače, stačí pevné objatie. (Podľa: Chapman, G.: Pět jazyků lásky. Návrat domů, Praha 2005)

 

Myska Bieleková

Zdroj: http://www.i-psychologia.sk/view-1058.php

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (5) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
To som nevedel, .......mojzis09.Feb:05:09

čitateľov: 11054   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (3334)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy