?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Sme zúfalí unudenci!
@ spoločnosť     21.10. 12, 09:34

Nuda a filozofia majú – pre väčšinu – k sebe až nebezpečne blízko. A čo už potom s filozofiou nudy? Je vôbec možné takýto traktát prečítať bez ujmy na duševnom zdraví a úplne do konca? Nórsky filozof Svendsen ukazuje, že skúmanie nudy môže mať pozitívne následky na zmierenie sa so sebou.
 
Traktát je pre Svendsenovo dielko našťastie prisilným a nevhodným označením. Filozofia nudy je esej, z ktorej je zrejmé, že autor sa nebráni inšpirácii najrozličnejšieho druhu. Je v kontakte s literatúrou a súčasnou kinematografiou. Načúva literárnym a filmovým postavám, ale aj samotným autorom a spisovateľom. Píše pre súčasného (a teda nudou zmoreného) človeka, a tak rád používa populárne exkurzy do iných svetov.
 
V modernej západnej civilizácii je nuda naozaj relevantným fenoménom ohrozujúcim temer každého. Kedysi dávnejšie ju poznali len niektoré úzke skupiny (šľachta alebo klérus). Tí oslobodení od každodennej lopoty hľadali naplnenie času, a to bez pohodlnej asistencie masových médií, elektronickej zábavy alebo turistického priemyslu.
 
Nuda je zákerná potvora. „Nie je vylúčené sa nudiť a nebyť si toho vedomý, a nie je ani vylúčené sa nudiť a nebyť schopný uviesť dôvod alebo príčinu.“ Už od čias Nietzscheho panuje názor, že nudu si viac „užijú“ muži ako ženy. Ani najnovšie výskumy nedokázali odhaliť príčinu. Ženy možno len menej nudu verbalizujú. Alebo majú iné potreby a zdroje zmyslu, a tak sú odolnejšie voči kultúrnym zmenám, ktoré nudu podnecujú.
 
Pokračovanie: http://www.inaque.sk/sk/clanky/books/non_fiction/sme_zufali_unudenci
 
Ľubomír Jaško

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (3) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
Najhorší unudenci......mojzis22.Oct:13:30

čitateľov: 9732   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (3334)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy