?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Gever Tulley na Pedagogickej fakulte: Vytvárajme zmysluplné zážitky
@ spoločnosť     5.6. 12, 11:35

www.ted.com

V piatok 25. mája 2012 sa na Pedagogickej fakulte UK uskutočnilo interaktívne stretnutie s  edukátorom Geverom Tulleym. Gever Tulley nemá žiadne formálne pedagogické vzdelanie, svojim inovatívnym prístupom však zaujal pedagogickú komunitu po celom svete. Je autorom viacerých technických patentov, riadi vlastnú alternatívnu školu Brightworks, jeho kniha „Päťdesiat nebezpečných vecí (ktoré by ste mali dovoliť svojim deťom)" sa stala bestsellerom, a záznam Tulleyho prezentácie na konferenciách TED videli milióny divákov. Pred vystúpením na konferencii TEDx Bratislava si našiel čas aj na pracovnú dielňu určenú budúcim učiteľkám a učiteľom, ktorú v spolupráci s Veľvyslanectvom USA v Bratislave usporiadala Katedra psychológie a patopsychológie Pedagogickej fakulty UK.
 
 
Gever na úvod uviedol, že impulzom ku snahe učiť deti netradične bolo pozorovanie, ktoré mu dlhší čas nedalo pokoja: aj inak pomerne dobrodružní rodičia sa svoje deti snažia až obsedantne chrániť pred nebezpečnými aktivitami. Deti tak môžu stratiť túžbu objavovať svet okolo seba - alebo ešte horšie, nenaučia sa pohybovať v reálnom svete, a „porežú sa na prvom noži, ktorý chytia do ruky". Väčšina amerických rodičov sa napríklad bojí púšťať svojich potomkov samých do školy, ako dôvod uvádzajú obavy z únosu - pričom šanca, že sa dieťa v USA stane obeťou únosu je podľa Tulleyho nižšia ako pravdepodobnosť zásahu meteoritom. Vo svojej knihe vyzýva rodičov, aby sa deťom nesnažili vytvoriť ideálny a bezpečný svet, ale naopak, aby ich viedli k túžbe pohrávať sa so svojim okolím, zažívať zážitky a skúšať veci na vlastnej koži, a budovať svet okolo seba vlastnými rukami. Skvele to vystihuje anglický názov jeho prístupu - Tinkering School. Takéto „pohrávanie sa" či „majstrovanie" vedie deti k tomu, že si budujú kompetenciu a schopnosť riešiť reálne problémy.
 
Jeden z jeho prvých projektov, ktoré s deťmi vo svojej škole realizoval bola napríklad stavba 20 metrovej húsenkovej dráhy.
 
Pokračovanie: http://radomasaryk.blog.sme.sk/c/300204/Gever-Tulley-na-Pedagogickej-fakulte-Vytvarajme-zmysluplne-zazitky.html
 
Rado Masaryk

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (1) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
technické vzdelanie alebo skúsenostidarka30.Jun:05:37

čitateľov: 10261   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (3346)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy