?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Kapitalizmus, ale nie ako ho poznáme
@ spoločnosť     25.1. 12, 12:54

Už viac než tri roky sa politici snažia zaplátať súčasný ekonomický systém tak, aby opäť fungoval tak ako v mýtických zlatých rokoch pred pádom Lehman Brothers. Zdá sa však, že ich nápady sú odsúdené na neúspech, a to najmä preto, že liečia pacienta, ktorý je už klinicky mŕtvy.

Euroval, tlačenie peňazí, štátne bankroty – nič z toho nebude krokom k riešeniu, pretože politici a mnohí ekonómovia naďalej operujú s ekonomickým modelom založenom na raste a využívaní prevažne fosílnych palív. Z dlhodobého hľadiska je to najlepší recept na úplný kolaps. Práve tomu, aby sme takémuto scenáru predišli, sa venujú Van Jones a Tim Jackson vo svojich knihách Zelená ekonomika a Prosperita bez rastu (Prosperity Without Growth)

Spoločenstvo mrchožrútov

Ich pohľady sa vo viacerých aspektoch líšia, ale zhodujú sa v jednom – ak budeme pokračovať tak ako doteraz, tak si možno načas zaistíme dobrý život pre seba samých, ale odsúdime svojich potomkov na nepredstaviteľnú mizériu. Jones hovorí, že sme spoločenstvom mrchožrútov, ktorí spaľujú pozostatky mŕtvych organizmov, aby poháňali svoju civilizáciu. Varuje však, že ak budeme naďalej zo zeme dolovať smrť, tak ju zožneme z neba.

Jackson sa vyhýba takýmto kvázináboženských prirovnaniam, ale pripomína, že najväčšou dilemou súčasnosti je, ako zosúladiť našu túžbu po prosperite s nesochybniteľným faktom, že Zem má len obmedzené zásoby surovín. Aby sme si vedeli predstaviť, čo to znamená v praxi, tak pripomína, že ak by v roku 2050 malo všetkých deväť miliárd ľudí, ktorí vtedy pravdepodobne budú žiť na Zemi, rovnakú životnú úroveň, aká je dnes v EÚ a zároveň by sme chceli predísť rapídnemu otepľovaniu planéty, tak by sa energetická náročnosť ekonomiky musela znížiť 55-násobne. 

Od 70. rokov 20. storočia sa nám podarilo znížiť energetickú náročnosť len o tretinu. Aj tak však emisie z fosílnych palív narástli o 80 percent. Na prvý pohľad to teda vyzerá dosť beznádejne a asi nebudeme mať inú možnosť ako poslúchnuť profesora Stephena Hawkinga a hľadať útočisko niekde inde vo vesmíre.

Čo je prosperita?

Američan Jones ani Brit Jackson však neprepadajú beznádeji a tvrdia, že východiská existujú, len musíme začať o ekonómii a ekonomike myslieť úplne inak ako doteraz. Jackson tvrdí, že súčasná ekonómia je ekologicky negramotná, pretože vôbec neberie do úvahy závislosť od ekologických premenných. 

V prvom rade je podľa neho potrebné nanovo a úplne inak definovať prosperitu. Sám na tom pracoval ako člen britskej Komisie pre udržateľný rozvoj, ktorá v roku 2003 uverejnila správu s názvom Redefinovanie prosperity. V súčasnosti prosperitu chápeme predovšetkým ako bohatstvo – čím viac máme, tým lepšie na tom sme. Druhou rozšírenou predstavou o prosperite je spokojnosť, ktorú nám prináša vlastníctvo alebo užívanie výrobkov. 

Pokračovanie: http://www.inaque.sk/clanky/seriousness/ekonomika/kapitalizmus_ale_nie_ako_ho_pozname

Tomáš Mrva

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (0) / napíš poznámku
čitateľov: 10361   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (3334)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy