?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Ako štáty a podniky kontrolujú internet
@ spoločnosť     22.1. 12, 02:09

Po páde Tripolisu navštívila novinárka z Wall Street Journal, Margaret Coker, centrum na odpočúvanie ľudu, na základe čoho skonštatovala, že vskutku všetko bolo kontrolované: internetová sieť, mobilné telefóny GSM (Globálny systém pre mobilnú komunikáciu) a pripojenia internetové aj telefónne prostredníctvom satelitu.

V spisoch okrem iného figurovala aj pošta a výňatky z konverzácií odporcov režimu Mouammara Kadhafiho. Na výveskách na stenách centra sa objavilo: Amesys, pobočka francúzskej spoločnosti Bull, špecializujúcej sa na informačné systémy. Noviny Le Canard Enchaîné následne prezrádzali, že riadenie vojenského spravodajstva bolo požiadané o pomoc pri profilovaní líbyjských dozorcov nad informačnými sieťami. 

V Sýrii je to americká technológia, ktorá umožňuje režimu Bachara El-Assada voľne cenzurovať internet a získavať heslá občanov, čo mu zabezpečí prístup k ich elektronickej pošte a na stránky sociálnych sietí Facebook a Twitter. Obzvlášť účinný spôsob, ako odhaliť interakcie odporcov s vnútornými alebo vonkajšími silami. 

Používaná technológia nesie názov «Deep Packet Inspection» (DPI). Po zaslaní správy ju preberajú desiatky prístrojov, až sa napokon dostane k príjemcovi. Zaoberajúc sa jedine cieľovou adresou a nie obsahom, ju odovzdávajú priamo susedovi. Stále sa približujúc, nakoniec správa skončí u príjemcu. Ako vysvetľuje Jonathan Zittrain, špecialista na internetové právo, « je to porovnateľné s večierkom solídnych ľudí. Keď sa nachádzate priďaleko od baru a delí vás od neho príliš veľa ľudí, požiadate svojho suseda, aby vám podal pivo. Ten požiada svojho suseda, ktorý sa nachádza o niečo bližšie k baru a takto to pokračuje, až napokon vaša požiadavka príde k baru a pivo sa dostane k vám rovnakou cestou. Keďže sú všetci solídni, nikto si počas tohto procesu z piva neodpije. ». 

DPI zavádza inú, menej solídnu, víziu internetu. Čo by ste povedali, keby váš sused začal analyzovať vašu objednávku a dohovárať vám? Alebo keby sa rozhodol zmeniť obsah vášho pohára a objednal by vám vodu alebo niečo tvrdšie. A práve to umožňuje technológia DPI: čítať obsah konverzácie, zmeniť ho, poslať niekomu inému... 

Amesys nie je jediná na trhu. Ďalšia francúzska spoločnosť Qosmos bola odhalená spoločnosťou Bloomberg. Americká tlačová agentúra objavila, že poskytovala sondy DPI koncernu, ktoré malo vyzbrojiť Sýriu rovnakým modelom, aký sa používa v Líbyi. Rovnako v Číne je vláda schopná prostredníctvom technológie DPI cenzurovať konverzácie a špehovať občanov. 

Ako dokazuje nedávne zverejnenie interných dokumentov týchto spoločností na stránke WikiLeaks, dozor nad komunikačnými sieťami sa stal « novým tajným priemyslom pokrývajúcim dvadsaťpäť krajín. (...) V tradičných špionážnych príbehoch bezpečnostné agentúry ako britská MI5 nechávajú odpočúvať telefón jednej alebo dvoch osobností. Za posledných desať rokov sa systémy masívnej kontroly stali normou. » O niečo skôr zverejnil Wall Street Journal vyše dvesto dokumentov pochádzajúcich z tridsiatich šiestich spoločností ponúkajúcich americkým protiteroristickým úradom rozličné nástroje na kontrolu a pirátstvo. 

V Spojených štátoch sa DPI stalo najslávnejším v máji 2006, kedy prehovoril Mark Klein, bývalý technik v AT&T (veľký americký sprostredkovateľ prístupu na internet). Odhalil nainštalovanie produktov spoločnosti Narus u jeho bývalého zamestnávateľa, a teda v srdci americkej internetovej siete. Zhotoviteľom je Národná bezpečnostná agentúra (NSA), vynachádzajúca v rokoch 1980-1990 projekt Echelon. Heslo Narusu je « See Clearly. Act Swiftly. », « Jasne vidieť. Rýchlo konať. ». Tento editor technológie DPI, vytvorený v roku 1997 a zamestnávajúci 150 ľudí, zarobil v roku 2006 tridsať miliónov dolárov a v roku 2010 bol odkúpený spoločnosťou Boeing. Jeho produkty by boli nainštalované aj v Egypte za Hosni Moubaraka.  

Spomedzi tokov informácií, ktoré prechádzajú internetom, vidia operátori telekomunikácií elektronickú poštu, práve prebiehajúcu diskusiu, hlasové záznamy, videá, asynchrónnu diskusiu, dáta, atď. Väčšina z týchto tokov nie je kryptograficky zašifrovaná. Pre pirátov amatérov, ako aj štátne bezpečnostné služby, je preto ľahké sa na ne napichnúť. 

Ale aj niektorí súkromní aktéri nachádzajú záujem v týchto technológiách. Telekomunikační operátori ako Free, SFR alebo Orange sa začínajú sťažovať, že cez ich sieť prechádzajú masy dát, pochádzajúcich od aktérov, ktorí za tento transport neplatia. Poskytovatelia internetových služieb sa napríklad negatívne stavajú voči platbám za videá pochádzajúce z YouTube, ktoré musia poskytnúť svojim predplatiteľom. Odtiaľ pochádza myšlienka dodatočného zúčtovania vydavateľa dát alebo konečného používateľa alebo spomaliť niektoré toky a tým zvýhodniť iné. Avšak na to je nevyhnutné s precíznosťou určiť, čo sa v komunikačnom systéme deje.  

Mobilný operátori sa taktiež rozhodli poskytnúť užívateľom iba obmedzený prístup na internet, s cieľom limitovať poplatky. Zakazujú tak používateľom « inteligentných » telefónov vzájomnú výmenu súborov a používať nástroje hlasovej komunikácie a videa ako Skype. 

Aj v tomto prípade DPI zohráva úlohu pri zabezpečení dozoru a riadenia informačných tokov a vymedzenia určitej kontrolnej sféry, ktorá je nadradená niektorým službám. Vzniká tak rozpor s predstavou o « neutralite siete », podľa ktorej je úlohou poskytovateľa prístupu k informačným cestám umožniť tranzit všetkých vyžadovaných dát bez obmedzenia. 

Aplikovaním na navigáciu na webe, DPI umožňuje zanechať trasu za všetkým, čo na ňom vykonáte. Prieskumníci trhu si šúchajú ruky a túžia po preskúmaní týchto údajov. Orange nedávno vyšiel s ponukou « preferencie », ktorá spočíva na DPI a so súhlasom predplatiteľa ponúka zaznamenávanie navštívených web stránok, aby mu následne mohli byť poskytnuté ponuky cielené presne konkrétnemu používateľovi. Aby sa programy poskytovateľov internetových služieb stali rovnako výnosné ako Facebook alebo Google, potrebujú prilákať predplatiteľov. Na to aby sa produkty stali dobre predajné, bude stačiť rozšíriť, že dáta sú anonymizované. 

Zvedavý čitateľ môže konzultovať stránku « Data Privacy » internetovej stránky GFK, medzinárodnej výskumnej skupiny marketingu spoločnosti Qosmos: pri zmienke o navigátoroch vynecháva vysvetlenie, že používa technológiu DPI na vystopovanie návštevníkov stránok. GFK sa vyskytuje vo viac ako sto päťdesiatich krajinách, a nielen v demokraciách... 

Systém DPI láka aj spoločnosti a držiteľov autorských práv, ktorí chcú bojovať proti ilegálnej výmene súborov (Bittorrent) a proti priamemu sťahovaniu typu Megaupload. Presné zistenie, ktorý požívateľ sťahuje ten a ten film alebo hudobný súbor a zablokovanie jeho prístupu sa môže uskutočniť jedine s infraštruktúrou umožňujúcou dôkladný dozor nad všetkými vymieňanými dátami. 

Ďalšie odbytište DPI sa týka legálneho dozoru. Polícia v niektorých prípadoch potrebuje odpočúvať konkrétnu osobu v rámci súdneho vyšetrovania, čo sa uskutočňuje pod dozorom sudcu alebo pod dohľadom « kontrolnej komisie pri porušení bezpečnosti », ako je to v prípade Francúzska. Napriek tomu ide o dosiaľ neprebádaný trh, ktorý sa týka iba malej časti populácie. 

A tu vstupujú vlády policajných štátov, ktoré by chceli odpočúvať celý ľud. Vďaka týmto krajinám sú programové prostriedky skúšané vo veľkom rozsahu. Tunisko za Zine El-Abidine Ben Aliho ťažila zo zliav na systémy, v ktorých ešte pretrvávali ploštice. Čo sa týka Amesysu, Líbya bola nepopierateľne experimentom toho, čo dokáže (alebo nedokáže) programový systém Eagle. Alcatel sa využíva taktiež v Mjanmarsku. Skúmanie údajov nahromadených pomocou DPI zjednodušuje zatýkanie a zvyšok spraví mučenie. Úrady prevezmú staré známe dobré techniky, ktoré prinášajú žiaduce výsledky. 

Prítomnosť veľkého množstva európskych podnikov na tomto type trhu podnietila Európsky parlament na prijatie rezolúcie zakazujúcej predaj do zahraničia systémov kontrolujúcich telefonické hovory a SMS správy alebo poskytujúcich cielený dohľad nad internetom, ak sú systémy použité v rozpore s demokratickými princípmi, ľudskými právami a slobodou prejavu. Rada Európskej únie dňa 1. decembra 2011 pritvrdila obmedzenia voči sýrskemu režimu zákazom « vývozu príslušenstva a programového vybavenia určeného na kontrolu internetu a telekomunikácií ». 

Ale vývoz produktov odpočúvania zostáva aj naďalej nedostatočne strážený na súdnej úrovni. Pre výrobcov je jednoduché nájsť medzery v systéme. O to viac, že legislatívy sú odlišné a povolenia vydané vládou nie sú publikované. Programy tohto typu nie sú považované stricto sensu za zbrane. 


Antoine Champagne
Autor je žurnalista, pracuje v Reflets.info

Preklad vznikol v rámci spolupráce so študentami z Efpolit www.efpolit.org
Preklad: Dominika Kosárová


Zdroj: http://www.jetotak.sk/le-monde-diplo/ako-staty-a-podniky-kontroluju-internet

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (0) / napíš poznámku
čitateľov: 11815   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (3334)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy