?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Nejasná správa z Planéty opíc
@ spoločnosť     7.1. 12, 17:53

wikipedia.org

o stave našej spoločnosti v týchto dňoch, poznačenej politikou mocných a (ne)aktivitou (bez)mocných


V novom románe Pražský cintorín píše Umberto Eco, že ľudia uveria len tomu, čo už vedeli. Možno preto sa nám, ktorí svoj dospelý život žijeme v Krajinke, tak ľahko verí správam z Planéty Goríl; hoci sme možno nevedeli, tušili sme určite. Čo s tým, čomu sme uverili?

Jedna dobrá správa a jedna zlá. Dobrá správa je, že namiesto našej apatie môže Gorila posilniť náš cynizmus, a to v prípade, že sa skutky, ktoré popisuje, vyšetria a ľudia, ktorí sú ich aktérmi, za ne ponesú trest. Zlá správa je, že v nič viac, ako vyššiu mieru cynizmu, ani nemôžeme dúfať. Ono sa totiž to podstatné z toho, čo Gorila zvestovala, už neodstane, aj keby išla sedieť hneď polovica lotrov. 
 
Osobitným problémom je to z dôvodu, o ktorom už dlhšie hovorí Martin Filko: tie najväčšie straty na verejných peniazoch sa nedejú pri rozdávaní provízií, ale pri legislatívnom a exekutívnom prideľovaní nárokov na priemyselnú rentu. Málokto si to asi v tej džungli úplatkov všimol, ale to najdesivejšie poznanie rozsahu opičej lásky, ktorou tento štát zahŕňal svojich obľúbencov, súvisí s tým, že práve renta sa tu, Filko dictu, rozhadzovala vidlami. Za bieleho dňa a na tisíce dní dopredu. 

A predsa máme prinajmenšom psychohygienické dôvody na to, aby sme trvali na odpovediach. Spoločenská zmluva je fikcia, ktorej podstatou sú dve požiadavky: moc sa vykonáva len so súhlasom tých, ktorí jej podliehajú a len medzi vopred vymedzenými mantinelmi zákona. Realizácia tejto fikcie v praxi, akokoľvek nedokonalá, činí fakt moci (ergo obmedzenej slobody) ako-tak znesiteľným. Bez splnenia týchto dvoch podmienok nemá naša poslušnosť voči moci absolútne žiadne morálne opodstatnenie a predstavuje kapituláciu, uprednostnenie odovzdanosti pred síce možno donkichotskou, ale predsa len akciou. 

Rozdiel medzi cynizmom a apatiou spočíva v presvedčení o význame vlastného úsilia. Slovenský občiansky cynizmus vychádza z presvedčenia, že politika ľudí kazí a že sa v nej nikomu nedá veriť. Apatia by znamenala, že už niet dôvodu deliť sa s politikmi ani len o pocity hnusu z toho, čo robia. Cynický občan neverí na možnosť dosiahnuť svojou voľbou uspokojivý výsledok, apatický rezignuje na predstavu, že má význam sa o nejaký výsledok vôbec pokúšať. Cynizmus berie voľbe a iným formám občianskej participácie „iba“ nadšenie, apatia jej upiera opodstatnenosť. 

Predpokladám, že na rozdiel odo mňa sa pravidelní čitatelia tohto portálu z niekoho, ako je Peter Schutz, nijak zvlášť pokakať nejdú, ale predsa len si i tu vypomôžem jeho myšlienkou: „Podľa toho, či sa Gorila objasní, alebo bude odložená, spoznáme, či Slovensko dokáže ešte predstierať, že je fungujúca demokracia, alebo už ani to nie.“ Ak dostaneme príležitosť predstierať, dostaneme šancu živiť v sebe namiesto apatie cynický postoj k moci; ak si nevymôžeme ani to, stratíme väčšinu dôvodov tento režim akokoľvek legitimizovať svojou účasťou na ňom. 

 

Ešte pred dvoma mesiacmi by ani o Rusoch nikto nepovedal, že sa proti verchuške ozvú v tak masovom počte. Od Slovákov to nikto nečaká ani dnes. Ale Zeitgeist je sviňa, a hoci čas áno, miesto si nevyberá. O chvíľu sme možno na rade. 

blog.jetotak.sk/kriticka-ekonomia/2012/01/02/vitalita-ludoopov/ 

blog.jetotak.sk/kriticka-ekonomia/2012/01/03/slovenska-republika-s-r-oRado Procházka

Zdroj: http://www.jetotak.sk/editorial/nejasna-sprava-z-planety-opic


  

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (0) / napíš poznámku
čitateľov: 10065   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (3334)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy