?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Všetky moje ženy
@ eseje     31.3. 06, 01:29

When you´ re in love, you´re in forever.
When you´re in love, you love alone.
I wasn´t looking, but somewhow I found you.
I thought you were my saviour
Until I heard your lover´s tale
And then I knew, I´d have to face tomorrow,
alone.
Now in your dreams, do you see me ever
I never questioned, the answers you gave me
I only wanted someone to save me.
(Hollie Smith)


Z času, kedy som bol ešte malým chlapcom (a to nemohlo byť až tak dávno, pretože mnoho z toho chlapca ešte vo mne zostalo) mám veľmi živé spomienky na rieku. Ležím na jej brehu, hlava vystrčená z lopúchov ponad korene pokrútenej vŕby a pozerám do pomaly tečúcej vody. Jej dno tvorí mozaika z piesku a okruhliakov, ktoré sa v prúde menia, akoby sa neustále hýbali a presúvali. Vo vode sa mihajú svetlá a tiene, ako aj desiatky drobučkých rybičiek plávajúcich v húfoch akoby trhanými pohybmi.

Zdá sa, že desaťročný chlapec zabudol na celý svet, leží na brehu, hlava medzi lopúchmi a ruky ponorené. V tejto chvíli túži iba po tom, aby sa dotkol aspoň niektorých z tých tajuplných vodných tvorov, maličkých ráčikov, či striebristých rybiek, ktoré síce plávajú k jeho dlaniam, ale chytiť sa nenechajú. Ostávajú neuchopiteľné, tak ako svetlo a tieň, tečúca voda, alebo spomienky na detstvo.

„Miloško! Z diaľky dolieha ten najmilovanejší hlas na svete. Malý chlapec však hneď neodpovedá tak, akoby to urobil dnes už dospelý. Ďalej pozerá do rieky, na kamene, na rybky, na odraz oblohy na hladine.
„Ešte chvíľu, mami, prosím!”


Táto spomienka sa mi veľmi živo vybavila, keď som prvýkrát videl vyobrazenia rýb na stenách rímskych Kalixtových a Domitilliných katakomb, symbol, ktorý sa v ranom kresťanstve často používal až do štvrtého storočia. Sakrálne jedlo i obeta, studenokrvný živočích, nepodliehajúci „ohňu náruživosti” na rozdiel od niektorých orientálnych učení, v ktorých sa ryba a voda stali metaforou radovánok fyzickej lásky. Zatiaľ čo alchymisti snívali o dvoch rybách plávajúcich v rieke prvotnej esencie, sulphur a mercurius v rozpustenej forme, považuje hĺbková psychológia ryby za symbol nevedomia - stelesnenie „živého” obsahu hlbokej vrstvy osobnosti, ktorá je úzko spätá s plodnosťou a so životodarnými silami vnútorných „materských svetov”. K tomuto vysvetleniu sa možno viaže moja ďalšia, - i keď možno na tomto mieste celkom patričná - spomienka na tohtoročnú dovolenku v Španielsku.

„Buenos días, seňorita!” pozdravil som šarmantnú slečnu, bývajúcu v susednom apartmáne, keď som ju videl vešať na balkóne prádlo. Hanblivo sa na mňa usmievala, ako niekto, koho cez deň stretnete na pláži bez horného dielu plaviek a potom až pri večeri v spoločenskom oblečení. Krátko nato ma ponechala úvahám, zatiaľ čo sa kúsok od mojej hlavy veselo trepotala ružová rybička vyšitá na priam miniatúrnej súčasti dámskej intímnej bielizne.

Keďže rybka je aj v čínskej kultúre znamením šťastia a blahobytu, prisúdila jej západná tradícia v láske priam ezoterickú úlohu, ktorej výrazom je nielen annulus piscatoris, rybársky prsteň pápeža, označenie apoštolov za „rybárov ľudí”, ale aj stredoveký príbeh o kráľovi Rybárovi. Zo strachu pred odpoveďou sa však obávame položiť základné otázky, a preto ostávame ako Perceval s bázňou prešľapovať pred prahom vlastného šťastia, budeme ako on blúdiť medzi stromami namiesto toho, aby sme vstúpili do lesnej kaplnky.

Ryba plávajúca v tmavej hlbočine často znázorňuje nevedomý obsah, prelievajúci sa pod hladinou vedomia, v ktorom sú citové i duchovné aspekty navzájom spojené - tak ako v láske. Preto je ryba - ako napísal Carl Gustav Jung - „inšpirujúcou nositeľkou múdrosti a zároveň zvieraťom pomocníkom - poznaním aj ochranným inštinktívnym impulzom súčasne”. V dobe, kedy sa iba veľmi málo štylizujeme do úlohy rybára, teda niekoho, kto niečo vynáša z vodnej hlbočiny, nás môže prekvapiť vyobrazenie starobylého koptského papyrusu, na ktorom je znázornený muž loviaci sám seba ako rybu. On je tým, kto privádza do vedomia lásku, ako príklad jednej z ciest k vyššiemu vedomiu.

Na živote totiž fascinuje predovšetkým spôsob, akým sa dostávame k láske. Podobáme sa pútnikovi stratenému v temnom lese, ktorý narazí na tajomnú, iba jemu známu cestičku a vydáva sa po nej, sledujúc vetvičku po vetvičke, kamienok po kamienku. Tak som si pred časom zapísal do diára koncept tohto listu:

8. október. Deň svätej Pelágie. Mesiac prechádza znamením Leva. Myslím, že si ma očarila a ja na tom nič nezmením. Možno to tušíš, ale ešte nevieš, čo pre mňa znamená, keď Ťa môžem každú nedeľu vidieť. Stojíš neďaleko mňa, pri prvom stupienku schodišťa vedúceho na chór, nad ktorým anjeli rozpínajú krídla k maľovaným nebesiam a pri ôsmej zastávke krížovej cesty, tam, kde „Ježiš napomína ženy plačúce”. Nemôžem sa nedívať. Určite o tom vieš, keď sa občas obzeráš a nenápadne kontroluješ svoj vzhľad, v márnej snahe nájsť na dokonalosti chybičku krásy. Chcel by som Ti toho toľko povedať a predsa sa obávam. Až prídem na to, čo všetko mi Tvoj úsmev prináša, až dám na papier to, čo sa deje, keď si odhŕňaš z čela pramienky vlasov, potom túto stránku vytrhnem z denníka. Budem Ťa čakať pred bránou, po dlažbe budú šuchotať listy, ktoré sem vietor zavial z kostolnej záhrady a možno Ti tento list aj odovzdám. Nemyslím na to, čo s ním urobíš a nebudem hneď čakať na odpoveď, pretože viem, že Ti plachosť nedovolí rozprávať sa s mužom, o pätnásť rokov starším. Alebo napriek tomu, čo cítim, sa k ničom neodvážim, moje dni nebudú aj Tvojimi a Tvoje noci nebudú súčasťou mojich. A raz sa asi aj tak odsťahuješ, vydáš sa, alebo jednoducho prestaneš chodiť na miesta, kde Ťa môžem stretávať a mne neostane nič iné, len Ťa hľadať v tej krátkej chvíli medzi spánkom a bdením, keď budem zaspávať alebo sa prebúdzať a snívať o Tebe vždy, keď si budem pripadať osamelý.

Piscis amare piscatorem potest. Nuž, zaľúbiť sa je naozaj nevšedná vec a zo všetkého najviac azda pripomína rybárčenie na brehu priezračnej rieky, ktoré síce môžeme považovať za romantické, no vo svojej podstate je zároveň aj kruté. Rybári ľudí - muži žien a ženy mužov. Bez lásky však usadneme na trón chorého kráľa Rybára uprostred spustošenej krajiny, a aj keď artušovské legendy nehovoria o jeho partnerke, obávam sa, že to môže platiť aj pre ženy.

Predošlé dámy môjho srdca, tarotové princezné mečov v mojom osude, počínajúc mladou profesorkou biológie, s ktorou som chodil naposledy, až ku mojej prvej žene, s ktorou sme sa vzali pred desiatimi, a rozviedli pred piatimi rokmi.

Miloval som ich všetky, ale postupne.
Každú až potom, čo ma opustila tá predošlá

Animus et anima. Myslieť ako muž, cítiť ako žena. Zdá sa, že muž má vrodenú schopnosť identifikovať sa so svojou prirodzenosťou a prijatie ženského princípu je pre neho nanajvýš ťažkou úlohou. Znova a znova som čítal epos o Tristanovi a Izolde, práve tak ako aj artušovské legendy, pričom mi spočiatku pripadalo nanajvýš zvláštne, že práve v dobe, kedy bola milovanej žene „službou dáme” prisúdená taká veľká hodnota, sa v stredovekých textoch obzvlášť zdôrazňuje krivda na ženskosti. Zdá sa však, že nesmieme zabudnúť, že žena bola milovaná a uctievaná akosi „zvonku”, pričom mužský ideál zodpovedal iba jednostrannej predstave muža. Vývoj udalostí nakoniec ukázal, k čomu viedla ignorovanie ženského aspektu, keďže po období uctievania žien, ktoré ostatne z dejinného hľadiska netrvalo až tak dlho, nasledovala doba osvetlená plameňmi inkvizičnej hranice. Kurtoázna láska sa zmenila na čarodejnícke procesy, žena bola prehlásená za „nevestu Satanovu” a jej obraz bol reformáciou dokonca úplne vykázaný z kostola. Zdá sa, že príliš jednostranné zduchovnenie a skutočnosť, že v mariánskom kulte našiel výraz iba kolektívny a svetlý aspekt ženstva, oživili jeho temnú stránku so zdaním nebezpečnej démonie, ktorá v rozmanitých verziách legendy o grále hrozivo dotiera na kráľa Rybára, stelesňujúceho útrapy mužskej duše.

Pokým nedôjde k zázraku.

15. október. Deň svätej Terézie z Avily. Dnes som Ťa opäť videl a mal som veľkú túžbu niečo urobiť. Možno som mal naozaj čakať na schodišti vedúcom ku kostolu a nazbierať odvahu, aby som Ťa oslovil, a aspoň kúsok odprevadil domov. Je zvláštne, ako ťažko hľadáme slová, hoci po rokoch by sme mali vedieť svoje city vyjadriť. Chcel by som Ti toho toľko povedať. Mohol by som začať tým, že viac ako Tvoja krása ma upútal ten zvláštny výraz ženskosti v plachom dievčenskom pohľade, ktorý mi občas venuješ. Mohol by som rozprávať o tom, ako Ťa poznám podľa toho ako vchádzaš, drobné kroky, klopkajúce opätky na dlažbe. Hnedé semišové čižmy s ozdobami zopnutými kovovými prackami, na ktoré po celý čas vidím, aj keď stojím so sklonenou hlavou. Toto všetko, a mnohé iné veci by som Ti mal povedať, mal by som Ťa sprevádzať preplnenou ulicou, pozerať sa iba na Teba ako v tom sne, v ktorom som Ťa držal za ruku, ale ráno som sa prebudil. Povedať Ti o tom, že som sa do Teba zaľúbil ešte skôr, ako sme sa spoznali, hoci Ty si zatiaľ nežila s nikým a ja som sa už o to niekoľkokrát pokúšal s inými. Ja však nepoviem nič, budem sa na Teba ukradomky pozerať, neskôr sa vrátim ku knihám a k svojej práci a večer si budem čítať Fausta a Margarétku, kým opäť zaspím. Možno sa objavím aj v Tvojom sne, aby sa všetko napokon rozplynulo v kalnom svetle svitania, ostalo len chvenie srdca a melanchólia väčšia ako smútok za oblohou Barcelony, do budúcej nedele, kedy Ťa opäť uvidím.

Áno, je možné opätovne nachádzať novú lásku, práve tak ako je nemožné znova ľúbiť niekoho, s kým ste predtým podnikli nebezpečnú cestu za trojružou vášne, rastúcou na samotnom okraji priepasti a pozerali sa, ako nakoniec aj tak uvädne vo váze.

A vy sa budete dlhý čas vyhýbať všetkým kvetinárstvam.

Pokým to nepocítite znova, lebo zázraky sa dejú naozaj.

MILOŠ JESENSKÝ


pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (8) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
:)lorana31.Mar:06:31

čitateľov: 5114   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (3334)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy