?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Viac ako snáre vám napovie vlastná intuícia
@ veštenie -> výklad snov     5.1. 19, 07:52

Posolstvo snov

Medzi odborníkov na sny a na lucidné (riadené snívanie) a všetko čo s tým súvisí patrí Mgr. Martin Prodaj, absolvent Pedagogickej fakulty UK, špeciálnej pedagogiky pre mentálne postihnutých.

O výklade snov povedal:


„Sny sú bežne dostupným mysticko-magickým zážitkom, ku ktorému sa možno dostať každú noc. Musím však povedať, že žiadny snár, žiadna múdra kniha vám nepovie o sne to, čo vy sami o ňom dávno viete. Určitá múdrosť, poznanie, ukryté v každom človeku, mu odpovie na otázky, ktoré si položí po tom - ktorom sne. Sú v ňom, len treba nájsť, častokrát komplikované cestičky ako sa k významu dostať. Je určitá skupina odborníkov, ako sú psychológovia, psychiatri a psychoterapeuti, ktorí sen berú a aj využívajú ako dôležitý diagnostický a terapeutický nástroj. Sen však môžeme vnímať aj ako vnútorného radcu, múdru knihu, v ktorej ak sa naučíme čítať, nám ukáže cestu, po ktorej mám kráčať. “

Patríte medzi tých, ktorým sa nič nesníva?

Pán Prodaj hovorí, že sen je výsledným produktom mysle a príčin prečo sa niekomu nič nesníva je niekoľko. Napríklad nepríjemné zážitky z detstva, nočné mory, ktoré boli pre psychiku natoľko nepríjemné, že sa zaktivizovali určité mechanizmy, ktoré snívanie, alebo zapamätávanie si snov zatlačili. Treba podotknúť, že sníva naozaj každý, pretože sen je životne dôležitou súčasťou života človeka čo dokázali i vedecké experimenty. Nie každý si sny však pamätá. Ak ale nie sme týmto typom človeka, občas sa nám sníva, existuje veľmi jednoduchý spôsob, ako vyburcovať myseľ k pamätaniu si snov. Večer je potrebné ľahnúť si s určitým zámerom naformulovaný m do určitej otázky, s tým že si chceme zapamätať sen. Využívame silu mysle, ktorá je zameraná určitým spôsobom a ak nemáme vážnejšie problémy, je veľmi pravdepodobné že budeme úspešní. Môžeme dokonca zámer preformulovať a nasmerovať myseľ k zapamätaniu si niekoľkých snov. Je známe, že spánková fáza sa objavuje niekoľkokrát za noc. Nadránom máme najživšie a najintenzívnejšie sny. Pokiaľ chceme pracovať so snami, je dobré si ich zapísať alebo nahovoriť na diktafón.

Máte nezrozumiteľné sny?

Možno sa vám „ zašpinili „ od akčných seriálov ktoré ste uvideli v televízii, alebo ste sa tesne pred spaním s niekým pohádali. Vo väčšine prípadov myseľ totiž spracováva zážitky z predchádzajúceho dňa a nejakým spôsobom ich implantuje do snov. Riešenie ? Vylúčiť tieto momenty, vyčistiť si myseľ meditáciou alebo si „prehrať“ to podstatné čo sa nám cez deň stalo.

Práca so snom

Ráno sa pozrieme do zošita, čo sme si o sne napísali a rozpíšeme si ho. Jednoducho ho dáme zo seba von, aby nadobudol konkrétnu podobu. Skúsime sa naň pozrieť z vonku. Je lepšie ak si nájdeme význam sami v sebe lebo ak si sen necháme vykladať iným riskujeme, že dotyčný bude sen hodnotiť z uhľov pohľadu, ktoré sú dôležité pre neho, ale nie pre nás. Samozrejme že sú určité symboly, ktoré sú typické a objavujú sa v mnohých snoch u mnohých ľudí, takže možno s nimi rátať. Hovorí sa, že sen je produktom pravej mozgovej hemisféry, kde sídli intuícia, kreativita. Je to hemisféra, ktorá neuvažuje v logických pojmoch a slovách, ale v obrazoch a celkoch. Podobne aj sen k vám prehovorí obraznou rečou. Napríklad ak nás v sne niekto naháňa, môžeme si položiť otázku, čo nás tu a teraz naháňa? Termíny, svedomie, negatívne myšlienky? Alebo nás vo sne niečo zavalí. Čo nás môže v živote zavaliť, veľa problémov? V sne sa topíme. V čom sa môžeme topiť? V dlhoch? Problémoch? Zo sna vytiahneme určitú metaforu, určitý symbol a hľadáme analógiu. Najčastejšie sen informuje o bežnom, reálnom živote. Takže si položíme otázku, čo zo sna sa odohráva reálne. Samozrejme hľadanie môže byť niekedy zdĺhavé a náročné. Je dobré vybrať si len určitý najvýraznejší moment, ktorý je najviac emocionálne nabitý a k nemu hľadáme analógiu, určitú spojitosť. Sen si aj namaľovať, alebo ho previesť do nejakého pohybu. Pokiaľ máme sen napísaný, skúsme v ňom pokračovať. Položme si otázku, aké by mal asi pokračovanie a príbeh sa pokúsime dokončiť. Základné pravidlo je, veľmi nešpekulovať. Napísať to, čo nás ako prvé napadne. Pokračovanie mi môže pomôcť pri výklade sna. Myseľ musí byť otvorená a čakať, kým odpoveď príde. To je základná podmienka využitia intuitívnych schopností mysle. Existuje ešte ďalšia metóda využívajúca múdrosť tela k pochopeniu sna. Predstavte si, že sen vám ponúkne určitý symbol, obraz, situáciu, či osobu, na ktorú je naviazaný určitý telesný pocit. Napríklad zovretie žalúdka. Ak sa vám vybaví situácia, kedy ste takýto pocit mali, pochopíte súvislosti. Pochopenie je sprevádzané intenzívnou úľavou.

Čo je lucidné snívanie a k čomu je dobré ?

Pán magister Prodaj vysvetlil, že lucidný znamená jasný a v tomto kontexte ide o sny, pri ktorých si je snívajúci vedomí, že sníva. U niektorých ľudí je táto schopnosť prirodzená, niektorí ju nemajú. K čomu je takýto sen dobrý? Poľa pána Prodaja je lucidné snívanie svet, kde môžeme efektívne riešiť napríklad svoje zdravotné problémy. Je totiž známa spojitosť, medzi telom a mysľou. Využíva sa takmer vo všetkých spôsoboch alternatívnej medicíny. Zaujímavé je, že schopnosť ovplyvniť telo mysľou v lucidnom snívaní je o mnohokrát vyššia. Možno sa vám stalo, že ste v sne boli na severnom póle a po prebudení ste zistili, že máte otvorené okno a v izbe je zima. Určité prepojenie zvonka do vnútra - mysle a tela tu je a lucidný sen využíva fakt, že to funguje aj vnútra na navonok.

Pokiaľ sme si vedomí, že snívame, môžeme si cielene, vedome, veľmi jasne a precízne určiť zmeny na telesnej úrovni. Dôležitá je predstavivosť. Môžeme si predstaviť na svojej infekcii v hrdle maličkého lekára, ktorý ju bude likvidovať. Predstava samozrejme nezodpovedá realite, ale môžeme v nej manifestovať liečivú schopnosť. Dôležitou oblasťou je kreativita. Lucidné snenie totiž obíde všetky predsudky a bloky a ide priamo k problému. Človek, ktorý píše, maľuje, či inak tvorí, môže v lucidnom sne získať inšpiráciu, alebo nové nápady.

Mgr. Prodaj podčiarkol, že v lucidnom sne sa možno aj zabávať, trebárs lietať. U mnohých je tento pocit veľmi povznášajúci a príjemný. Tieto sny, tým že môžu poskytnúť rôzne zážitky, sa dajú využiť aj v rámci odvykacej kúry od rôznych návykových látok. Mnoho mladých ľudí začína brať drogy, lebo chcú zažiť niečo výnimočné a lucidný sen je veľmi efektívnou, neinvazívnou metódou, ktorá im to môže nahradiť.

Katarína BEDNÁŘOVÁ
foto: Karol Hatala

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (7355) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
Goedkope TAG Heuer Watches UK , TAG Heuer Carrera Twin Timesnediskath19.Oct:09:19
BlancPain Horloges: Replica Rolex horloges, Replica Tag Heuer horloges, Replica horloges, rolex replica, http: //www.replicawatchessea.com, rolex replicasnediskath19.Oct:09:18
Replica Omega horloge CONSTELLATION Co-Axial JOUR - DATE 38 MM 123.50.38.22.02.002 [6064] - €215.76 : Professionele replica horloges winkels, watchlove.emichaelkorssale.cnsnediskath19.Oct:09:18
Réplicas relógios por atacado, comprar relógios imitação desinger , Todos os tipos de réplicas de relógios on-linerinckerhoelan18.Oct:23:48
Assista AcessĂłriosrinckerhoelan18.Oct:23:48
. . .

čitateľov: 109082   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (3538)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy