?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Štvrtý rozmer klamstva
@ eseje     30.11. 04, 03:23

Žijeme v trojrozmernom priestore. To je známa vec. A okrem scifistov si štvor, nevraviac už viacrozmerný, priestor nevieme veľmi ani len predstaviť. A predsa je náš bežný, každodenný život umiestnený ešte v ďalšom rozmere. Nazvime ho rozmerom ilúzií, predstierania, manipulácie či prosto klamstva.

Záleží iba na prahu vašej citlivosti ako ho nazvete. Jednoducho, náš svet je zakomponovaný v súradniciach výmyslov, zachytený v sieti dohadov, utopený pod hladinou omylov a zdeformovaný tlakom mystifikácií.

Áno, je to tak. Náš zdanlivo prehľadný, dennodenne videný, pochopiteľný svet, je v skutočnosti veľmi nejednoznačné, neisté, problematické a falošné miesto. Nie, nechcem sa zamotať do žiadneho pseudofilozofického traktátu, naopak, skúsme spolu ten spletenec, vytvorený vôkol nás profesionálnymi i amatérskymi klamármi ak už aj nie rozmotať, tak aspoň identifikovať.

Iluzionisti, výmyselníci, prekrúcači, mágovia i demagógovia, katastrofisti, mystifikátori, luhári. Ľudská komunikácia sa zvrhla. Pravda sa stala prázdnym pojmom. Fakty, údaje, názvy - nič nesúvisí so skutočnosťou. Nikto nehovorí to, čo si myslí a kadekto hovorí kadečo, hoci trebárs vôbec nemyslí. Informácia sa zmenila na dezinformáciu. Alebo dokonca len na nezmyselný bľabot. Reálnu skutočnosť už nikto nepozná, a navyše, nikoho ani nezaujíma.

Sme beznádejne lapení vo štvrtom rozmere ohraničenom mediálnymi hrami, informačnými technológiami, ktoré spôsobujú, že informácia stratila akúkoľvek pozitívnu hodnotu, globálnou komunikáciou, ktorá sa čoraz viac začína ponášať na babylonské zmätenie jazykov.

Politici hovoria, novinári píšu, nikto však nepočúva, nikto nečíta. Napodiv to už nikomu ani nevadí. Nezdá sa vám to divné?

Otvorte si noviny, časopis, zapnite televízor. Pozorne sa do nich zadívajte a uvidíte úplne rovnaké, veľké – nič.

Onehdy ma zaujala jedna veta, ktorá medzi mnohými inými vetami na rovnakú tému politického handrkovania sa, zaznela v televízii.

„Stojí za ním plynárenská lobby?“

Nejde vôbec o to, kto, alebo čo a za kým, mal stáť. Tá veta, tváriaca sa ako otázka, je totiž trefnou ilustráciou nášho „štvrtého rozmeru“. V konkrétnych súvislostiach je to, zdanlivo, veľmi dôležitá veta. V skutočnosti však, teda aspoň pokiaľ jej nemienime priznať to, na čo sa iba hrala, teda na akúsi pomôcku pri zdôraznení dôležitosti určitej informácie, neznamenala viac ako nezmyselný bľabot. Napriek konkrétnym menám ľudí, firiem, politických subjektov, táto veta z informačného hľadiska dokonca neznamenala absolútne nič. Ba predsa, znamenala ďalší arogantný pľuvanec do tváre diváka.

Chudák televízny divák (ale tak mu treba, keď to nevypne), sa totiž nikdy naozaj nedozvie, či za označeným človekom stojí, alebo voľakedy stála plynárenská, jadrová, stavbárska, zbrojárska či trebárs bylinkárska, prípadne vôbec žiadna lobby. Nedozvie sa ani to, či vôbec niekto za dotyčným stojí, ani to či dotyčný naozaj má s problematikou vôbec niečo spoločného. To, že ho dali do nejakých súvislostí v televízii, nič neznamená. Najmä nie reálnu skutočnosť. Všetko, čo sa okolo podobných prípadov (nezákonných kšeftov, podvodov na vysokej úrovni, zákulisných politických bojov), hovorí, je iba dymovou clonou. Účelom nie je veci objasniť, ale naopak zatemniť.

Čím ďalej, tým viac mám tendenciu sympatizovať s ľuďmi, ktorým sa verejne nasadzuje psia hlava. V médiách totiž možno obviniť hocikoho z hocičoho. Aj keby to znelo akokoľvek nepravdepodobne, nelogicky, aj keby na podporu obvinenia nikto nepodal žiaden dôkaz, obvinený je automaticky vinný. Odsúdený. A čím viac sa bráni, tým je jeho vina zrejmejšia. Kam sa hrabú vulgárne, primitívne, surové inkvizičné procesy. Tu človeka zlikvidujú ľahko, elegantne, zdanlivo bezbolestne. Skrátka virtuálne. To, že dotyčný, ak náhodou nemá hrošiu kožu, neskôr umrie, povedzme, na infarkt, to už nikoho nezaujíma. A všetky tie lobby, alebo slovenskejšie, priam nežne, lobi, ktoré vždy za niekým stoja, už medzi svojimi špinavými mlynskými kolesami masovej komunikácie melú niekoho ďalšieho. Najskôr opäť, aspoň v konkrétnom, médiami predstavovanom, prípade, nevinného.

Ale čo. Buďme radi, že nemusíme žiť napríklad v sedemrozmernom svete.

Peter Pačaj

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (2) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
stvrty rozmer klamstvaleelu03.Dec:13:12
:)blackdragon03.Dec:08:46

čitateľov: 3825   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (3334)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy