?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Eliška Vysloužilová: Dvanásť krokov k šťastnému vzťahu - I. časť
@ cvičenia a praktiky     30.6. 15, 08:38

Z mojej dlhoročnej praxe viem, že každý túži mať šťastný partnerský vzťah a väčšina klientov sa naň pýta. Možno sa v nás zafixovala veta, ktorou končia rozprávky: Žili spolu šťastne, kým nepomreli. Táto veta je však trocha zavádzajúca. Partnerský vzťah nesie so sebou rôzne obdobia od zamilovanosti, šťastia ale prináša aj krízy. Prechádza zložitým cyklickým vývojom. V prvom rade si musíme uvedomiť, že si vyberáme partnera už s určitými, danými vlastnosťami. Je to náš proťajšok, nie naše dvojča a preto by sme ho nemali meniť na svoj obraz a chcieť aby sa riadil iba podľa našich pravidiel. Je ilúziou myslieť si, že práve ten náš vzťah bude bez kríz a sklamaní. Klienti sa ma často pýtajú, kedy nájdu toho alebo tú pravú. Hovorím im, kúpte si psíka a začnite ho vychovávať. Obyčajne dostanem celý rad odpovedí, že psík by ich zaťažoval, že sú zaneprázdnení, lebo sú vyťažení v práci, pravidelne chodia napríklad na fitnes, alebo majú časté obchodné stretnutia, veľa cestujú …..atď. Pravdou ale je, že aj na onen toľko očakávaný vzťah si treba nájsť čas a pestovať ho, a teda niektorých vecí sa musíme jednoducho vzdať. 

Vzťah sa pohybuje vo vývojovej krivke a podľa istých pravidiel a akoby mal 12 krokov, tak ako je v astrológii dvanásť znamení. Ako ich dokážeme zvládnuť, to záleží na vyspelosti osôb. Ak sme si vybrali napríklad Kozorožca, mali by sme vedieť, že bude hľadať stabilitu, ak trebárs Rybu, tak jej doprajeme veľa duchovných zážitkov. Keď budú znamenia navzájom rešpektovať základné charakteristiky, dokážu vedľa seba dobre fungovať aj tie, ktoré sú na prvý pohľad nekompatibilné. Najdôležitejšie je skutočne vzájomné pochopenie a empatia.

V prípade partnerských vzťahov začíname ako prvým až siedmym astrologickým domom, teda znamením Váh. Tento dom je totiž o vzťahoch a reprezentujú ho práve Váhy. O tomto znamení je známe, že sa veľmi trápi, ak je samo.

V prvom kroku nie je úlohou sa približovať, ale spoznávať sa. Dôležité je, či sa vieme dopĺňať. Prijímame partnera taký aký je a snažíme sa byť jeho doplnkom.

Ak to dokážeme, urobíme ďalší krok. Klasická astrológia hovorí o druhom dome /Býk/ o majetku. V partnerstve sme sa dostali z Váh do Škorpióna. Druhým krokom je vedieť sa obetovať. Sme toho naozaj schopní ? Vzdáme sa nektorých vecí, aby sme spolu lepšie fungovali? Akú úlohu tu zohráva egoizmus?

V druhom kroku by sme si mali vytvoriť pevnú základňu, z ktorej sa posúvame do tretieho kroku. Tretí krok je o komunikácii, v astrológii ho reprezentujú v individuálnom horoskope Blíženci, v partnerskom vzťahu je zafarbený znamením Strelca, čiže ide predovšetkým o dôveru a optimizmus. Zatiaľ čo Blíženec hovorí, Strelec hľadá a potrebuje aj vízie. Tretí krok teda podčiarkuje otvorené rozhovory o vzťahu i o jeho budúcnosti.

Štvrtý krok nás vedie k štvrtému domu /Rak/, v partnerskom ale ku Kozorožcovi. Rak chráni a je o domove, našich koreňoch, Kozorožec ale pridáva zodpovednosť za spoločný cieľ. Pozor na boj partnerov „o moc“, pripomeňme si prvý krok. Mnohé dvojice v tomto kroku majú chuť určovať si hranice či vracať sa do minulosti. Robme to však tak, aby sme svoju i dušu partnera „neutopili“ v hmote. Cieľom štvrtého kroku je prijať zodpovednosť za spoločný cieľ.

Keď sme urobili už štvrtý krok, ocitáme sa v piatom dome /Lev/, ktorý bude zafarbovať Vodnár. Piaty dom a teda aj krok je o hravosti, tvorivosti, milostných záležitostiach, Vodnár ho zafarbuje o ideály, porozumenia, priania. V piatom kroku by sa mali spojiť dve slová – tvorba a pochopenie. Do vzťahu by sme mali zaviesť hravosť, nezabúdať na sviežu sexualitu. Neupadnúť do každodennosti, ale vnášať sem aj tvorivosť. Vždy však majme na pamäti slobodu druhého. Priateľstvo sa spája s láskou.

Šiesty krok v partnerstve predstavujú Ryby, ktoré ale kráčajú vedno s pedantnou Pannou a jej patriacim šiestym domom, ktorý je o službe, práci a o zdraví. Ryby sem však vnášajú niekedy klamlivé ilúzie, ale na druhej strane aj súcit. Šiesty krok je o tom, aby sme sa naučili jednať síce asertívne na jednej strane, ale na druhej strane s jemnosťou. Hovoriť otvorene, ale vždy empaticky. Neklamme sebe a ani partnerovi. Naučme sa byť otvorený a súčasne súcitný.

Šiestym krokom sme dospeli do polovice vývoja nášho vzťahu.

O pár dní prinesieme pokračovanie.

 

Kontakt: 0914 104 689


 

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (0) / napíš poznámku
čitateľov: 55649   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (3334)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy