?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Kto môže za globálne oteplovanie? Človek alebo príroda?
@ spoločnosť     30.3. 15, 03:51

Pútník pterix  nás upozorníl na článok  http://www.nazor.info/do-roku-2100-budu-zmeny-klimy-na-zemi-dominantne-ovplyvnovane-cinnostou-cloveka/

Prof. RNDr. Milan Lapin PhD. (lapin@fmph.uniba.sk) patrí medzi najvýznamnejších klimatológov na Slovensku. Pýtali sme sa, aký očakáva scenár vývoja globálneho otepľovania atmosféry na Zemi.

Najnovšie merania potvrdzujú skôr zrýchľovanie otepľovania na Zemi, alebo jeho spomaľovanie?

Najnovšie merania potvrdzujú, že v časových radoch globálnej, hemisférickej a aj regionálnej priemernej teploty vzduchu sa vyskytujú odchýlky v jednotlivých rokoch, ktoré sú spôsobené prirodzenou premenlivosťou priemerov teploty vzduchu. Táto medziročná premenlivosť dosahuje pri globálnej teplote až 0,3 °C, pri regionálnej priemernej teplote aj viac ako 1 °C a zapríčiňuje ju najmä striedanie javov El Niňo a La Niňa, výskyt vulkanických erupcií a takých kladných alebo záporných oscilácií ako PDO, NAO, AO a ďalších, ktoré majú trvanie od 2 do 30 rokov. Dôležitý je dlhodobý časový trend vypočítaný najmenej z 30-ročných radov meraní. Takýto trend je s najväčšou pravdepodobnosťou zapríčinený zosilňovaním skleníkového efektu atmosféry a dosahuje od roku 1965 globálne oteplenie asi o 0,8 °C, na severnej pologuli asi o 1,0 °C a v Arktíde viac ako o 2,0 °C. Neboli zaznamenané žiadne náznaky spomaľovania dlhodobého trendu otepľovania.

Aký vývoj teplôt predpokladáte v najbližších 50 rokoch na Zemi a zvlášť na Slovensku?

Aj v najbližších 50 rokoch očakávame podobný trend otepľovania klímy, pričom bude v krátkych obdobiach ovplyvňovaný prirodzenou premenlivosťou klímy. Na Zemi sa oteplí asi o 1 °C, na Slovensku asi o 1 až 2 °C, čo bude do určitej miery modifikované množstvom emisie skleníkových plynov do atmosféry. Emisia skleníkových plynov závisí aj od politických rozhodnutí a od vývoja technológií, preto ju nie je možné presne odhadnúť na dlhšie obdobie ako 10 rokov.

pokračovanie:http:// http://www.nazor.info/do-roku-2100-budu-zmeny-klimy-na-zemi-dominantne-ovplyvnovane-cinnostou-cloveka/

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (0) / napíš poznámku
čitateľov: 26091   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (3334)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy