?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Siroty Novembra
@ spoločnosť     15.11. 14, 03:40

ŠJů (cs:ŠJů), snímok z filmu: Praha 1989, Václavské náměstí, dav; wikipedia.org

Lenže už nie je november 89', ale o dvatsatpäť rokov neskôr, nie je tu Havel, ani Lou Reed, spomienky sa menia na sentiment, na námestí SNP, hore, na Poštovej sú dva kebaby, a dole, pod Manderlákom čerstvý houmous z Viedne. Námestie je rovnako infekčné ako vtedy, aj keď vtedy, počas pár týždňov sme si naň chodili pre infúzky, v bundách z ružinovského Prioru, aby sme vládali prísť na druhý deň.

Ulica otvorili otázku slobody a požiadavku Tuzexu pre všetkých, o pár mesiacov boli v obchodoch kindervajíčka a začal sa boj s dejinami o identitu a miesto, pretože dejiny sú vždy prepchaté, bez miestenky a vyhradeného priestoru pre invalidov a kočíky. Kolektívna imunita sa na pár dní premenila na kolektívu intuíciu, ulica sa prvýkrát v nesprávala ako slovanistická luza, ale ako mystické telo, bytosť s jasnými predstavami o sebe, menej už o svojej budúcnosti, ale to je nevýhoda kolektívnej metafyziky.

Nemali sme na čom stavať, slovenské dejiny nemajú veľa hrdinských skutkov, nemohli sme si povedať, buďme ako tí, čo sa vtedy v 38 postavili proti Hitlerovi, lebo takých bolo málo, ani takých čo nekolaborovali neskôr, alebo skôr. Našou tradíciou nebola vzbura, sloboda a solidarita, ale nemusíme si to hovoriť, o našom podrazáctve vieme všetci, v dejinách sme boli ako parazit, nepotrebovali sme ani hosťovský organizmus, robili sme si to vzájomne, v zvrátenej predstave o parazitickom spolunažívaní a viere, že najkrajší bozk je pod imelom. Nemali sme sa o čo oprieť, vznikali sme za pár hodín, pod vplyvom televízie, Kryla a chladu, naše politické myslenie a predstavy sa formulovali cestou na námestie z električky pri Priori. Na prechode som vedel, že chcem slobodu, pri ÚĽUV som zistil, že chcem otvorenie hraníc, pod tribúnou som mal vo všetkom jasno. Keď myslím na to, čo sme chceli, akú sme mali energiu, koľko nás bolo a čo sa s tým stalo, mám chuť ostať stáť pri hrdzavom zábradlí na zástavke a pozrieť si tých ľudí, opýtať sa ich, či idú na námestie preto, lebo už nechcú byť v amerických filmoch za jadrových špiónov, čo zradia za Milku, ale kvôli tomu, aby sa stali sami sebou, v detstve sa im to nepodarilo a dnes musia urobiť reparát za niekoľko generácii.

Ale asi to preháňame, nebola to púť za budúcnosťou do Delf. Možno nemáme právo žiadať, že to malo byť inak, že sme sa mali postarať o najslabších, mali sme počítať s tým, že kurvy nemajú ideológiu a budú tu aj potom, nespoliehať sa nato, že pouličný antikomunizmus je kvalifikáciou. Mohli sme vybudovať exemplárnu krajinu, Československo pre všetkých, pretože minulosť nezhodilo pár ľudí, ale milióny a oni si zaslúžili inú krajinu, ako dnešné Slovensko. Dejiny v 89 písali najslabší, ktorí sa stali víťazmi, ulica prežila očistu, no nepodarilo sa nám preniesť nič, lebo sme nevládali. Po ťažkom výkone.

Lenže nežijeme na námestí, náhodná zápcha v Boroch nie je predzvesťou revolúcie, a čo by sme tak žiadali, cétečká pre všetkých? Pocit bezprizornosti, podobný ako na jeseň, pred štvrťstoročím, sa nedá zahnať startupmi a hipsterskými barmi s hojdacími sieťami namiesto kaviarenských stoličiek. Tak si ho užívajme, tvárme sa, že žijeme v najkrajšom období, keď Vianoce trvajú dva mesiace, po meste chodia bradaté deti namiesto neonacistov a gaštany nad Michalskou sú väčšie a lepšie narezané. S vrecúškom na šupky.

Michal Havran ml.

Zdroj: http://www.jetotak.sk/editorial/siroty-novembra

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (0) / napíš poznámku
čitateľov: 22431   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (3346)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy