?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Vyhnali kurátori ľudí z galérií?
@ spoločnosť     27.1. 14, 11:14

Súčasné výtvarné umenie sa už nenazýva výtvarným, ale vizuálnym. Slovo výtvarné (zo slova vytvárať, alebo aj tvoriť) sa radšej nahradilo slovom vizuálne, lebo často veru pozeráme, čo všetko vidíme v galériách, na výstavách a čo nezriedka s tvorbou nemá nič spoločné.Neviem ako vy, ale ja si často pred dielami tohto druhu pripadám ako idiot. Veľkej časti tohto vizuálneho umenia nerozumiem a s dovolením, ho za umenie nepovažujem.

Dlhé roky pri príležitosti Biennale di Venezia pravidelne navštevujem Benátky (musím však priznať, že väčšou motiváciou je pre mňa samotné mesto a nie Biennale) a zaprisahávam sa, že Biennale už odignorujem. Avšak, nedá mi to. A stáva sa mi zaujímavá vec. Každodvojročná prehliadka Biennale trvá kratšie a kratšie. Tú poslednú som veru preletel ako Batman. (Najrýchlejšie asi pavilón USA, ktorý poňali ako zmiešaný tovar alebo bazár rárohov od výmyslu sveta. Viď foto.)

V dnešnom umení rozhodujú kurátori. Majú takú moc, ako málokto. Oni rozhodujú o tom, čo je a čo nie je umenie. Oni koncipujú výstavy, vyberajú diela umelcov a tí si musia dávať pozor, aby ich kurátori mali radi. Moderné umenie sa však od dôb impresionistov (tí si spravili mimochodom svoju prvú prelomovú výstavu sami), zaobišlo bez nich. Spontánnou tvorbou umelcov vzniklo množstvo "izmov" a diel, pri ktorých sa človeku často zatají dych.

Dnes kurátori však rozhodujú o bytí a nebytí umelcov. (Zaujal ma aj názor jedného maliara, ktorý sa vyjadril na túto tému, že kurátor je niečo ako Karl Lagerfeld a umelci či umelkyne sú jeho manekýni/manekýnky.)

Dôsledkom ich práce je, že umenie sa tak uzavrelo do seba, ako nikdy predtým. Často je nielen nepochopiteľné, ale aj nepozerateľné. Rozumejú mu len kurátori, tvorcovia a zopár ľudí. Nezriedka len kurátor a umelec. A niekedy len kurátor. Návštevníka galérie častokrát dielo, či výstava samotná urazí, lebo on naivne očakáva umenie, teda niečo, čo dokáže len umelec, umenie, ktoré treba "uměti", pretože, napríklad, zaváraninové poháre vidí aj doma v komore.

Návštevnosť takýchto výstav býva potom žalostná. Na vernisáži sa stretnú kurátor, umelci a posádka jedného kupé z vlaku. Avšak, umenie nikdy nebolo a nie je pre masy. Toto je elitné umenie, progresívne, ktoré pochopia ľudia, až keď budú mŕtvi! Teda myslím umelci, nie ľudia. A občas si veru táto súčasná vizuálna obec aj povzdychne, že umenie ľudí dnes vôbec nezaujíma. (Návštevnosť desaťtisícov ľudí na výstavách, dnes už klasikov, je totiž niečo iné.)

Prezentáciou takéhoto umenia mňa osobne kurátori vyhnali z galérií. Vás nie? Váš názor ma veľmi zaujíma.

Ešte malá rada na záver. Ak by ste sa chceli stať umelcom, stačí ak si pri každom vytretí zadku, odložíte jeden dielik toaletného papiera. Myslím čistého. (Mohol by byť aj použitý, avšak to by bolo už o niečom inom.). Na každý môžete, napríklad, napísať dátum a čas. Alebo nejaké ľubovoľné slovo. Po čase ich budete mať plný šuplík či komodu a už je len treba, aby sa toho chytil nejaký kurátor. Vystavíte to potom ako záznam zo svojho vyprázdňovania v tejto prázdnej dobe. A venujte sa ďalej iba tomuto. A nemeňte to!
"Poznáš XY?" spýta sa niekto.

"Áno, to je ten, čo vystavuje toaleťáky!" zaznie odpoveď. Chcel by som však upozorniť, že nie som si istý, či spomínané dielo už niekto nezrealizoval. Preto ma berte prosím s rezervou.

(Samozrejme, že nemám na mysli všetkých kurátorov. Len väčšinu kurátorov súčasného vizuálneho umenia a ktorí to sú, je možno vidieť pri návšteve ich výstav.)

Remi Kloos

Zdroj:

http://www.jetotak.sk/editorial/vyhnali-kuratori-ludi-z-galerii

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (2) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
? ... preco"kuratori"?AnamenSi29.Jan:19:31

čitateľov: 34789   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (3334)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy