?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Pravda a láska. Spotrebujte do 12 mesiacov
@ spoločnosť     17.11. 13, 11:38

Pamätná tabuľa na Albertove, Praha; foto: Petr Brož; wikipedia.org

"Som veľmi sklamaný vývojom udalostí v našej spoločnosti. Mal som a mám iné predstavy o ceste k demokracii. Hlavnými prekážkami sú politické strany. Tie medzi sebou politikárčia a nie sú späté so sociálnymi a materiálnymi záujmami občanov." Toto nie je výrok k 24. výročiu nežnej revolúcie, ktoré si zajtra pripomenieme. Ide o odpoveď na anketovú otázku Pravdy v znení: Ako sa plnia nádeje, ktoré sme vkladali do 17. novembra? Redaktor sa ju ľuďom položil 15. novembra 1990, teda necelý rok po prevrate.
 
„Pri takomto tempe zvyšovania cien za potraviny a dopravu to bude pre mňa finančne neúnosné.“ „Strácam dôveru v politické strany a hnutia. Nemám koho voliť.“ „Zmeny sú nedostatočné, žiada si to dôslednejšie čistky.“ To sú niektoré z ďalších odpovedí z roku 1990, ktoré by sa pokojne mohli recyklovať až do dnešných dní. Naozaj mal sľub pravdy a lásky z chladných námestí trvanlivosť menšiu ako 12 mesiacov? A je pravda, že pohľad na November je už 24 rokov prakticky rovnaký?
 
Veľká štúdia o vnímaní Novembra Slovákmi sa pripravuje až na budúci rok, keď od nežnej revolúcie uplynie štvrťstoročie. Dnes sa však môžeme ohliadnuť za tým, ako sa menila nálada spoločnosti prostredníctvom listovania v starých novembrových vydaniach novín. Už v roku 1990 sa väčšina ľudí v anketách vyjadrovala so skepsou, nadšenie však ešte neopustilo všetkých. „Zmeny v spoločnosti vítam. Prišiel som síce o prácu, ale do budúcna hľadím optimisticky,“ vyjadril sa vtedy napríklad respondent Pavol Krajčovič z Trnavy.
 
Bol však jedným z mála, sklamanie prišlo naozaj veľmi skoro. Pred prvým výročím Novembra sa ozvali aj nespokojní študenti. Poslucháči piatich pražských fakúlt v roku 1990 uverejnili vyhlásenie, v ktorom tvrdili, že „nie je dôvod na oslavu 17. novembra. Už niet dôvodu nazývať našu revolúciu zamatovou. Je to totiž revolúcia ukradnutá. Ukradnutá nedôslednosťou nás všetkých i našich predstaviteľov, ktorí v niektorých prípadoch prepadajú sebauspokojeniu, samoľúbosti a nebezpečnej zmäkčilosti“.
 
November zatienila samostatnosť
 
Už nasledujúci rok však tému Novembra začali do úzadia zatláčať aktuálne udalosti, predovšetkým boj o vlastnú štátnosť. V roku 1991 v ankete novembrových lídrov o prevrate začal vtedajší predseda slovenskej vlády Ján Čarnogurský svoju odpoveď takto: „Všetkými krajinami bývalého socialistického spoločenstva hýbe národná otázka, Česko-Slovensko nevynímajúc. Je zákonité, že slovenské požiadavky sa takto prejavujú, pretože národy sa usilujú o emancipáciu.“ 
 
Ak sa aj na November spomínalo, začínala nad sklamaním prevládať trpkosť. Vystihuje to napríklad karikatúra z roku 1992, na ktorej sa vracajú rybári z lovu s nápadne malými úlovkami. „Aha. Vyšetrovacia komisia z Novembra 1989. Samozrejme, že chytili len malé ryby,“ glosuje to okoloidúci pán. Pozitívnejšie začala opäť časť populácie vnímať November po vzniku samostatného Slovenska. Ideály z námestí ich spájali vo viere, že napokon porazia mečiarizmus.
 
Pokračovanie: http://zurnal.pravda.sk/neznama-historia/clanok/299580-pravda-a-laska-spotrebujte-do-12-mesiacov/
 
Milan Čupka, Pravda


pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (6) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
Riešenienegev18.Nov:01:12

čitateľov: 33717   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (3334)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy