?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


pred publikovaním príspevku si prečítajte pravidlá diskusných panelov...
tieto diskusné fóra sú moderované. to ale vôbec neznamená, že sa moderátori stotožňujú s obsahom príspevkov.

fóra : Na priecestí vedy : fórum

koľko hlavných príspevkov zobraziť
vyhľadávanie vo fóre
text a nadpisy:

mahatma

Standard user

zaregistrovaný
Mar 25 2003
príspevkov: 314

10.1. 08, 02:24    *.wmx.sk
Nikola Tesla
http://www.snm.sk/?lang=svk&org=20§ion=podu&id=937

 

odpovedať na príspevok *  citovať pôvodný príspevok
marek_thor

Standard user

zaregistrovaný
Aug 25 2009
príspevkov: 1103

12.9. 13, 21:02    *.178-40-101.t-com.sk
Re: Nikola Tesla
Jednoduchá Teslova cievka bez rizika úrazu.

http://www.youtube.com/watch?v=DGk3O-zg2E8

alebo si dajte do vyhľadača "slayer exciter"

 

odpovedať na príspevok *  citovať pôvodný príspevok
marek_thor

Standard user

zaregistrovaný
Aug 25 2009
príspevkov: 1103

18.9. 13, 04:13    *.178-40-34.t-com.sk
Re: Nikola Tesla
Veľa ľudí používa pre označenie Teslových vĺn radiálne vlny. Samotný Tesla hovorí, že jeho vlny nie sú Herzové vlny. Aby to nevyzeralo veľmi kúzelne a mimo poznatkov, ktoré máme dnes, rozhodol som napísať ak to niekoho zaujíma o čo vlastne ide.

Dnes vieme, že v oboch prípadoch musí ísť o elektromagnetické vlny. Prečo ale Tesla hovorí, že jeho vlny nie sú Herzové vlny? Rozdiel je len v tom, že Herz rovnako ako dnes vytváral vlny prechodom prúdu v dipóle, ktoré generuje striedavé magnetické pole, ktoré sa šíri do okolia. Tesla zase vytváral svojou cievkou elektrostaické striedavé pole. Rozdiel medzi nimi je len v tom, že jeden využíval viac elektrickú druhý magnetickú zložku elektromagnetického poľa.

A teraz sa pozrime v čom je rozdiel. Frekvenciu uvažujme pri oboch príkladoch rovnakú, rádovo Mhz. Ak by sme zvyšovali výkon magnetickej zložky elektromagnetického žiarenia, dostavia sa účinky, ktoré môžeme pozorovať v mikrovlnke. Bunky v tele sa rozkmitávajú, čím sa zohrievajú, až by sme sa upiekli ako mäso v mikrovlnke.

Na druhej strane ak zvyšujeme výkon elektrickej zložky elektromagnetického žiarenia ako to robil Tesla, vzniká skinefekt. Energia nepreniká do tela, ale šíri sa jeho povrchom. Preto nám táto vlna neublíži, môže dôjsť maximálne k popáleniu. Preto boli Teslové predstavenia tak pôsobivé.

Ďalšou zaujímavou vlastnosťou takýchto vĺn je, že sa šíria aj vo vode. Neónka svieti aj keď ju ponoríme do vody. Zatiaľ čo Herzové vlny sa vo vode nešíria, preto aj ponorky nemôžu dodnes využívať na komunikáciu rádiové vlny.

Dnes sme stále niekde na polceste. Na prenos energie síce využijeme to, že zvýšime napätie na niekoľko kV, čím sa znižujú straty ako to predviedol Tesla na rozdiel od Edisóna, ktorý chcel prenášať prúd a káble by museli byť hrubé niekoľko centimetrov a elektrárne by sme mali asi v strede mesta. Vznikne nám aj skinefekt, ale pri frekvencii 50 Hz je zanedbateľný. Stále teda využívame káble a hovoríme, že energiu vzduchom neprenesieme, lebo sa rozptýli do okolia, čo je pravda. Čo ale neznamená, že sme v slepej uličke.

 

odpovedať na príspevok *  citovať pôvodný príspevok