biznis protokol - telefón na stole
@      28.3. 12, 05:39
elem píše: Médiami  živenú tému o tom, ako pán Sulík pri rokovaní s veľvyslancami vyložil/mal na stole mobil (a nielen to - nebudem sa k tomu vracať) - nikto z médií,ak už sa pasovali do rolí  znalých - nedotiahol/nedal to na pravé miesto.Pri pracovnom či spoločensko-pracovnom rozhovore/rokovaní možno mať na stole v prípade, ak mobil uvedieme. Nie je to uvedenie akože, dobrý deň toto je mobil značky XXX - tak sa to nemyslí.Uvedenie mobilu : "mrzí ma to, budem mať na stole mobil - čákam telefonát od syna"

                                     ak vás to nemrzí, tak to nehovorte - je to poznať - jediný dôvod, pre ktorý môžem mať mobil na stole a telefonovať pri rokovaní (lovení mamutov, ako som inde napísala) - je rodinný dôvod. Ak lov mamutov berieme ako hru s pravidlami - potom je možné uviesť tento dôvod (a je jediný, ktorý je akceptovateľný/akceptovaný) pre prípady, že má volať iný klient či zákazní, šéf alebo kolega..Prečo takáto hra?

Nuž preto, že ak s niekým lovím mamuty, ak s niekým rokujem/rozprávam sa - mala by som venovať v danom okamžiku pozornosť len jemu

- ak ma pri tom volá šéf - môže to svedčiť o zle zorganizovanej práci

- ak mi volá nejaký iný klient či zákazník a ja sa začnem s ním vybavovať - je to opäť zle zorganizovaná práca alebo to svedčí o tom, že niekto je dôležitejší ako ten, čo práve sedi so mnou pri stole

- ak sa odvolávam na iného ako na autoritu - ak zodvihnem s tým, že ve´d je to ten a ten pán dôležitý! - je to manipulácia, ktorej sa hovorí "odvolávanie sa na autoritu". Jej cieľom je partnera buď ohúriť/ovplyvniť  niečo v zmysle : koho to ja poznám! počúvaj.. nech je dôvod akýkoľvek  (hoci aj podsunutie informácie, aby sa ten s kým sedím pri stole zorientoval, že s kým má dočinenia..)  - možno to považovať za manipuláciu.Nič sa nemusí stať, vzťah sa nemusí narušiť, ak "veci"o ktorých sa práve debatuje/riešia sa - fungujú, sú dohodnuté.Situácia sa môže zmeniť v okamžiku, ak sa "veci" nedejú v prospech partnera, ktorý si chtiac nechtiac "musel" vypočuť náš rozhovor počas rokovania s ním .. a ak dôjdu argumenty nastupuje na pomoc naše racio, ktoré nenechá ani jedno okienko v mozaike nášho vnímania voľné/prázdne a zaplní ho konštatovaním, že nedohodli sme sa preto lebo ja som telefonovala, ja som uprednostnila niekoho iného, ktorý volal, ja som submisívna a musí zdvihnúť mobil šéfovi (bohvie prečo?) či kolegyni,ktorá mi bohviečo zdeľovala..dešifrovanie dôvodov zdvihnutého telefónu sú všakovaké..Prevenciou je dôvod :  "bude mi volať ten a ten z rodiny" .

A ak nastane tá situácia - je efektívne a podľa pravidiel lepšie rozohrané. Zodvihnem telefón.To isté môže urobiť i náš partner.

Ak sme obaja znalí - hra je na svete. Obaja vieme, čo sa deje.Zisky z tejto hry?

Nekazí sa vzťah. Nikdy vám či mne nikto nemôže vytknúť/povedať, že ste sa pri rozhovore s ním venovali niekomu inému a znižovali dôležitosť práve prebiehajúceho rozhovoru/stretnutia, že neúspech sa bude pripisovať nesústredenosti či odbiehaniu počas rozprávania/riešenia.A ak niekto namieta, že či je rodina (mama, otec, sestra, brat, brat, vnuk ..) prednejšia než lov mamutov?

Je prednejšia.

Je na prvom mieste.

Je všetko, čo ozaj máme.Tam sa po love manutov vraciame.  ( hm, zvláštne vyšlo v tomto kontexte slovo lov  ...


(c) Putnici / http://putnici.sk/