?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Ľudia a králiky
@ spoločnosť     31.3. 13, 10:29

John Tenniel: Alenka v říši divů, čajová seance; wikipedia.org

Rozprávali sme sa minule s niekoľkými kolegami psychoterapeutmi o fenoméne slabého rodiča.


Pribúda neistých rodičov, rodičov s pocitom, že si so svojou rodičovskou rolou nevedia rady. Všimli si to psychoterapeuti v Nemecku. Môžeme špekulovať, s čím to súvisí. Dôvodov je iste veľa. Jedným z nich môžu byť vysoké nároky, ktoré sa na rodičovstvo kladú. Rodina sa musí skladať z páru ľudí, z ktorých sú obaja pracovne úspešní a zároveň obaja zainteresovaní v rodinnom živote. Vyrovnane treba skĺbiť prácu a pestré voľnočasové aktivity, ktoré sa odohrávajú na zaujímavých miestach so zaujímavými ľuďmi. Avšak nie len to. Sotva sa dnes niekto stane rodičom bez toho, aby si prečítal príručku. Treba vytvárať bezpečné miesto, budovať primknutie, pre ktoré sa v slovenskej spisbe zaužívalo označenie vzťahová väzba. A potom tie hranice, ktoré sa neustále zdôrazňujú v každej zo spomínaných príručiek. Rodičia sú zahltení jednak očakávaniami, jednak informáciami, a teda prirodzene znepokojení, či sa všetko odohráva tak, ako sa má.
 
Netýka sa to však len rodičovstva. Ale, napríklad, aj behu. Behanie sa často odporúča pre svoju nenáročnosť. Behať sa dá viac-menej kdekoľvek, nepotrebujeme kurt, štadión ani telocvičňu. Okrem páru topánok netreba žiadne vybavenie. Napokon, behaniu sa netreba nijako zvlášť učiť. Odhliadnuc od špeciálnych zdravotných obmedzení, behať dokáže ktokoľvek, nemusí navštevovať kurz ani si platiť trénera. Mysleli by sme si. Napriek tomu dnes mnoho ľudí behá podľa príručky. Strečing, tréningový plán, strava pred tréningom, strava po tréningu a strava medzi tréningami, to všetko podlieha pravidlám, ktoré sa treba dodržiavať.

Alebo vôbec to stravovanie. Aj o stravovaní existujú tisíce kníh, príručiek a brožúr. Treba posilňovať imunitu, brániť sa proti cukrovke a rakovine, prijímať také a onaké mastné kyseliny (pričom by ma zaujímalo, koľko čitateľov vie, čo to mastné kyseliny sú). A potom celá oblasť udržiavania si váhy. Dostala sa mi do rúk jedna z mnohých kníh, ktorá predstavuje systém redukcie hmotnosti. Kľúčové je, že redukciu hmotnosti treba naplánovať. Viesť si denník, všímať si svoje emócie, hľadať súvislosti. Ale emócie si treba všímať vlastne vždy. Aby sa človek ubránil syndrómu vyhorenia, manipulácii, depresii. A všímať si treba aj telesné zdravie. V rádiu stomatológ upozorňoval , že ak sa starostlivosť o ústnu dutinu zanedbá, cena implantátov sa vyrovná cene nového auta. Ak si nebudete pravidelne chodiť na dentálnu hygienu, vyhodíte peniaze na auto z okna. Na preventívne prehliadky treba ale chodiť aj ku gynekológovi, gastroenterológovi, dermatológovi. A preventívne prehliadky nestačia. Treba si všímať svoju kožu a svoje črevá aj v období medzi prehliadkami. Treba sa pozorovať, všímať si zmeny, včas zareagovať. A všímať si treba nie len seba, ale aj svojich blízkych. Veď podozrivé materské znamienko si na vlastnom chrbte všimne málokto. Treba si všímať chrbty blízkych. A správanie detí. Či nie sú dospievajúce deti príliš nevrlé, či príliš neesemeskujú, či neberú drogy a nezaplietli sa do nútenej prostitúcie. Lebo aj o tom som nedávno videla dokument, že časté esemeskovanie môže u dievčat v puberte svedčiť pre styky s pasákmi.

Kto si kúpi akvárium, musí merať pH hodnoty vody, kto sadí bylinky, musí vedieť, ktoré semienka rastú v zásaditej, a ktoré skôr v kyslej pôde. Treba čítať informácie na obaloch potravín a mať v hlave zoznamy nebezpečných prísad. A tak ďalej, a tak ďalej.

Akoby to nestačilo, všetky tie pravidlá a rady si často protirečia. Podľa jednej knihy treba jesť čo najviac vlákniny, v druhej sú ale najnovšie výskumy, podľa ktorých konzumácia vlákniny so zdravím čriev nesúvisí. Tisíc kníh tvrdí, že pre kardiovaskulárne zdravie je najlepšia čo najnižšia váha, ale objavujú sa povestné "štúdie amerických vedcov", podľa ktorých je najdzravšia váha na hornej hranici normy. Deťom treba vštepovať zásady racionálneho stravovania, ale prílišné zameranie sa na zdravú stravu v rodine je rizikovým faktorom vzniku mentálnej anorexie. Treba zarábať peniaze a šetriť si na dôchodok, zároveň treba pravidelne relaxovať, aby zamestnanec nevyhorel. Sme napätí, či sa dostatočne venujeme odpočinku.

Uvedomelý človek je právom celý vystrašený. A je to o to ťažšie, že všetky tieto opatrenia skutočne majú zmysel a neradno sa na ne jednoducho vykašľať. Pretože včasné zachytenie mnohých chorôb skutočne rapídne zvyšuje možnosti liečenia. Ryby skutočne lepšie prosperujú vo vode so správnym pH. Byliny naozaj lepšie rastú v správnej pôde. V dôchodkovom veku skutočne hrozí chudoba. A deťom naozaj prospieva bezpečné primknutie a povestné hranice. Kým kedysi si ľudia povedali, že „voľáko bude“, dnes nič nenecháme na náhodu. Je síce výborné, že tú možnosť máme, ale platíme za ňu úzkosťou, ktorej výskyt stúpa spolu s frekvenciou mnohých iných neduhov.

Pozorujem nášho králika. Zdá sa mi, že králikovou základnou emóciou je strach. Králik je v neustálom strehu. Pri každom zašuchotaní je pripravený na útek. Len v malých ostrovčekoch relatívnej pohody sa uvoľní, ale stačí bežný pohyb či zvuk, aby bol na nohách. Večer ho púšťame behať po izbe. Slobodu si užíva málo, veľmi opatrne skúma priestor. Keď ho chytáme, aby sme ho vrátili do klietky, uteká ako o život. Snáď sa v ňom aktivuje dávny strach z dravého vtáka, ktorý útočí zvrchu. Napriek tomu, že nemá žiadnu individuálnu zlú skúsenosť, vrodený inštinkt má pod kožou. A má to tak svoj zmysel, pretože králik vo svojom prirodzenom prostredí skutočne žije v neustálom smrteľnom nebezpečenstve. Niekedy mi náš súčasný život pripomína život králika. Stále striehneme, z ktorej strany príde smrteľný úder.

Svetlana Žuchová

Zdroj: http://www.jetotak.sk/editorial/ludia-a-kraliky


pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (1) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
tak nejakodryada03.Apr:14:44

čitateľov: 7367   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (1483)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy