?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Ľubomír Jaško: Pápež v džínsoch zo sekáča
@ eseje     3.3. 13, 03:37

Najsympatickejšia a v tom najlepšom zmysle slova intímna interpretácia rezignácie Benedikta XVI. znie: je to poctivá pointa jedného ľudského osudu. Toto je bezpečné tvrdenie. Nežiada sa k nemu ideologická, náboženská alebo politická argumentácia. Spokojne si môžu padnúť do jednej noty klerici s laikmi, katolíci s protestantmi, veriaci s ateistami, dokonca aj Slováci s Nemcami a Poliakmi (aj Maďarmi? Nie som si istý).

Mediálna, trendová, globálna inštitúcia


Všetko ostatné je však smutnou ukážkou toho, ako je táto inštitúcia organizovaného náboženstva  podobná všetkému „svetskému“, hoci sa voči svetu rada vyhraňuje a vyhlasuje, že nechce s ním pískať tú istú pesničku. Hľadači diskrétneho duchovna, milovníci ticha a idealistickí učeníci biblického Krista sa v tomto huriavku necítia dobre. Nachádzajú v ňom  nepríjemné potvrdenie svojich tušení. Svet tvorí spolu s cirkvou nebezpečne jednofarebnú alianciu, ktorá  nepoľavuje vo svojom totalitnom nároku na jedinca.

Prečo takáto skepsa podozrivo príbuzná rezignácii? Cirkev sa vo svojej rímskej edícii ani v najmenšom nebráni mechanizmom, ktoré ľudia denne zažívajú ako svoju neradostnú a slobodu obmedzujúcu skúsenosť.
 
Najvyšší čas prepnúť do zrozumiteľnejšieho režimu. Rezignácia jedného pápeža a výber toho nového je mediálnou top udalosťou. Správy z Vatikánu sú atraktívne a agentúry spolu s televíznymi stanicami idú na istotu, keď z Ríma referujú o každej maličkosti. A čo s tým má cirkev? Nie je to obyčajný mediálny biznis? Rímska cirkev sa tomu určite nebráni, stotožnila sa s potrebou aktívneho píár. Chce byť prítomná aj v mediálnom prostredí. Kardináli budú hľadať pápeža, ktorý bude vedieť čo robiť pred kamerou a mikrofónom, v ideálnom prípade dokáže klikať myšou alebo nežne pohladiť displej tabletu.

Nakoniec je táto mediálna dostupnosť pripisovaná cirkvi ako plusový bod. Je to však iba logické pokračovanie pozície, ktorú cirkev na seba vzala. Z rodiny bláznov pozerajúcich sa na svet inými očami tu máme globálnu inštitúciu, ktorá buduje vlastné logá, podporuje svoje celebrity a má vybrané korporátne farby. Byť „mediálne prítomný“ je výborná vec, pokiaľ ide o zarábanie peňazí a získavanie vplyvu. V citlivých duchovných svetoch to však môže byť  čistá hmla a prelud.

V celej záležitosti je jednoducho zbytočne veľa balastu a unavujúcich nárokov. Ide o výsostne bulvárnu záležitosť. A teraz nemyslím na povrchné médiá, ktoré si budú všímať hlúposti. Naopak – myslím na  milióny katolíkov, ktorí majú hromadu zbytočných starostí. Musia si v hlave usporiadať lojalitu voči jednému, druhému pápežovi a ešte sa pripraviť aj na toho tretieho. Chcú uveriť tomu, že ten jeden bol skvelý, keď trpel až do krajnosti a teraz tento je ešte viac skvelý, lebo s prehľadom rozumného starca necháva priestor inému.

Politika pod freskami

Obdobie výberu nového pápeža je súčasne ukážkou politického prístupu. Začína tradičná predvolebná hra. Počítajú sa body jednotlivých táborov, pozície v rebríčku moci a zvažujú sa „politické“ následky personálnych rozhodnutí. Je to absolútne logické, prirodzené, ale aj smutné a mrzuté. Ďalší pokus byť alternatívou voči svetu, v ktorom nás takéto politické hry unavujú a ničia naše charaktery, nevyšiel. Cirkev je znovu prekvapivo moderná, trendová, držitelia moci v nej sa dávno naučili bojovým stratégiám.

Pruský ministerský predseda Otto von Bismarck v reakcii na dogmu o pápežskej neomylnosti, ktorá vzišla z Prvého vatikánskeho koncilu, rozpoznal ambíciu tejto dogmy. V čase, keď biskupi v chráme sv. Petra prejednávali dogmatickú konštitúciu, bol zamestnaný vojenskými prípravami konfliktu medzi Pruskom a Francúzskom. Deň po vyhlásení dogmy 19. Júna 1870 Francúzsko vyhlásilo Prusku vojnu. Hneď ako Bismarck mal pokoj a čas, zhrnul svoje názory v známej Cirkular-Depesche. Nemeckí biskupi zareagovali spoločným vyhlásením. Po viac ako sto rokoch je zrejmé, že Bismarckova analýza nebola nesprávna. Pápežstvo posilnilo, hoci monarchie a republiky medzitým krachovali.

Zasnívaní romantici

Aby som predišiel nedorozumeniu: takúto cirkev mnohí chcú. Je historicky vzácnou inštitúciou. Má celosvetový charakter. Pôsobí vznešene vo svojich rituáloch, disponuje imidžovým vatikánskym ornamentom. Bezpochyby je veľkým hráčom v konkurencii symbolov, historických postáv, zlomových situácií a celosvetových pohybov. Dáva si pozor na svoju neporušenosť a kde-tu obetuje pár malých na záchranu veľkých právd a záujmov. Pretrváva, vytrváva, bráni a obhajuje. Pre obrovský počet ľudí znamená istotu a bezpečie.
Nespokojní zostávajú iba blázni. Tí, ktorí si naivne mysleli, že vyznávači Kristových rebelských rozprávaní ponúknu niečo iné než to, čomu sú aj bez cirkvi vystavení. Nepotrebujú ďalší mediálny ošiaľ, ani kultové postavy, ani historické zásluhy, a dokonca nepotrebujú ani kondómové polemiky. Hľadajú za ornamentmi pravdu o sebe, živote a Bohu odkrytú až do úplného jadra, čistú, jemnú,  nenápadnú, ale aj provokujúcu, nebezpečnú a výbušnú. Netúžia po ďalších politických mocnostiach, ktoré sa hrdo hlásia ku kultúrnym vojnám.
Sklamaní – ale tichí – zostávajú evanjelioví romantici. Čakajú na pápeža, ktorý  v staršom golfe a džínsoch zo sekáča príde občas navštíviť svojich bratov vo viere. Už zhasli tí, od ktorých každý deň ktosi iný žiada pozornosť, obdiv, hlas vo voľbách, dôveru alebo peniaze.
Jedna vec je istá: tomuto všetkému môže veriť len nenávratne infikovaný idealista. Realizmus je veľká vec. Nepustí nás zo svojho zovretia. Dejiny nás zamkli do seba. Vyzliecť bielu pápežskú sutanu a utekať do sekáča je čistý blud. Nič také sa nestane. Tieto sny majú jediný zmysel. Môžu priebežne vyrušovať a upozorňovať na nebezpečné zbožštenie inštitúcií, symbolov a postáv.

Zdroj: http://www.jetotak.sk/editorial/papez-v-dzinsoch-zo-sekaca
 

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (0) / napíš poznámku
čitateľov: 9138   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (1484)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy