?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Rado Geist: Slobodní a rovní
@ spoločnosť     3.2. 13, 16:24

O analýze sociálnej situácie v Európskej únii, z dielne Európskej komisie, sme už písali pred dvoma týždňami. Časť jej záverov by sa dala zhrnúť napríklad takto: Kríza v eurozóne spôsobuje zhoršovanie životných štandardov pre veľké skupiny obyvateľov, resp. zhoršovanie vyhliadok, a prehlbuje rozdiely medzi takzvanými úspešnými a neúspešnými.

Tento proces má regionálny rozmer: priepasť medzi bohatším jadrom eurozóny, a chudobnejúcou perifériou narastá. Sociálne nožnice sa však roztvárajú aj vo vnútri štátov. Presnejšie by však bolo nehovoriť o sociálnych dopadoch „krízy“, ale spôsobov, akými sa ju politické elity údajne snažia riešiť.

Zostrovanie sociálnych rozdielov je jav, ktorý možno pozorovať v globálnom meradle, a mimoriadne intenzívne počas posledných troch desaťročí. Daniel Dorling, Glen Firebough, Stewart Lansey, Francois Bourguignon, Joseph Stiglitz, Richard Wilkinson a Kate Pickett, Zygmunt Bauman sú len niekoľkými z plejády ekonómov, sociológov, politológov..., ktorí v poslednom čase upozorňujú na mimoriadne vážny jav. Bohatstvo (či už vo forme majetku, alebo príjmov) sa stále viac koncentruje na špici sociálnej hierarchie. Sociálne nerovnosti znižujú súdržnosť spoločností, prispievajú k sociálno-patologickým javom (ilustratívnou štúdiou je napríklad „The Spirit Level: Why More Equal Societies Almost Always Do Better“ od R. Wilkinsona a K. Pickett z roku 2009). Politicky destabilizujú režimy – a takzvané demokratické štáty si nemajú dôvod myslieť, že sú výnimkou. Nezáujem občanov o politickú participáciu nie je dôsledkom spokojnosti, ale znechutenia. Presvedčenia, že „všetci sú rovnakí“ a „nič sa nezmení“. Druhou stranou nezáujmu vyvolaného znechutením je rast politického extrémizmu, neznášanlivosti. V stále viac rozdelenej spoločnosti je otázkou času, kedy druhá strana preváži.

Štandardným ospravedlnením sociálnych nerovností je, že sú odmenou za „zásluhy“ tých úspešných (či trestom za „lenivosť“ neúspešných). Tradícia liberálneho ekonomického myslenia vychádza z predpokladu, že istá miera sociálnej nerovnosti je zdravá a potrebná. Motivuje talentovaných, usilovných, a z výsledkov ich práce majú prospech všetci. Príliv zdvíha všetky lode, malé aj veľké. Bez ohľadu na teoretickú spochybniteľnosť tohto argumentu, dnes ho vyvracia prax. „Spoločenským prínosom“ je ťažké obhájiť 531-násobný rozdiel medzi príjmom riaditeľa továrne a robotníka (údaj z USA z roku 2000, dnes je priepasť ešte hlbšia). Individuálnou snahou a talentom je ťažké vysvetliť, že horné jedno percento svetovej populácie je asi 2000-krát bohatšie, než spodných 50 percent (údaje OSN z roku 2008). Klasické liberálne argumenty na podporu „prirodzenej nerovnosti“ vznikali vo svete, ktorý tak obrovské rozdiely nepoznal. Majetková nerovnosť bola zlučiteľná s ideou, že bohatí a chudobní sú súčasťou toho istého politického spoločenstva, ktoré možno spravovať podľa princípov rovnosti a slobody.

Vo svete, kde sa bohatí skrývajú v ohradených a strážených komunitách, kde sú z chudobných „nadbytoční“, je to neudržateľná idea.

Zdroj:  http://www.jetotak.sk/editorial/slobodni-a-rovni
 

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (8) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
Rovnosť a nerovnosť.Jasomvp05.Feb:05:06
rovnosť rozdielovmních 04.Feb:10:25

čitateľov: 9212   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (1480)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy