?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Zasa tí chamtiví učitelia
@ spoločnosť     29.9. 12, 05:20

Nielen že nám vezmú deti, ale chcú za to aj slušný plat. A sú ochotní za to bojovať. Čo si o sebe myslia?

O tomto čítam v správach a diskusiách o štrajkoch učiteľov v Chicagu. Medzi štrajkujúcimi sú aj niektorí moji kamaráti, o ktorých chamtivosti som doteraz netušil. Však si mohli vybrať inú kariéru, s pravdepodobne vyšším platom, pri ktorej by nemuseli chodiť do najchudobnejších častí mesta; sedieť v schátralých budovách v niekedy takmer tropickom teple alebo arktickej zime; učiť žiakov, ktorí z pochopiteľných dôvodov nevidia v škole východisko z chudoby; riešiť sociálne, rodinné a zdravotné problémy, ktoré s chudobou súvisia (keďže školy častokrát nemajú k dispozicii špeciálnych asistentov, ktorí majú pomáhať riešiť rôzne problémy žiakov od psychologických, zdravotných až po zlú situáciu v rodine). Napriek všetkému sa rozhodli stať učiteľmi. Možno aj práve preto, lebo si mysleli, že zlú situáciu dokážu zlepšiť. A teraz čítam, že za to chcú byť aj platení!

Na Slovensku sa zdá, že sú učitelia politikmi a novinármi ešte pomerne vysoko ctení, možno práve v obrátenej korelácii vďaka veľmi malej výške ich príjmu. V Spojených štátoch, kde zarábajú o niečo viac, sa učitelia stali jedným z najväčších verejných nepriateľov, niekde tesne po Al-Káide. Nikto tam neverí, že školstvo funguje dobre. No politici v poslednej dobe našli geniálny spôsob, aby školstvo reformovali bez toho, že by doň museli zvyšovať investície. Veď peniaze nie sú v živote všetkým. Ak peniazmi nekupuješ lásku, tak ani dobré školy. A ak nekupuješ dobré školy peniazmi, tak problém musí byť v učiteľoch, ktorí zjavne nie sú ochotní ignorovať otázku peňazí do takej miery, do akej sú skromní politici. Skromní? Pardon, myslel som skúpi. Niekedy mám problémy tieto subtílne rozdiely poriadne rozlíšiť.

Veď je to také komplikované. Raz počujem, že chamtivosť je najlepšia vec na svete, inokedy že je to najhorší hriech. Raz sa hovorí, že musíme veľa platiť manažérom a podnikateľom, aby sme ich motivovali k stále odvážnejším činom. Inokedy sa zasa hovorí, že musíme platiť pracovníkom málo, aby sme nepokazili ich čistú lásku k svojej práci. Ako to teda je?

V diskusii na facebooku niekto písal, že by sme nemali z učiteľov robiť martýrov, lebo ak sa im nepáčia podmienky môžu odísť a pracovať v inom odbore. Ale mne sa nezdá, že učitelia zo seba robia martýrov. To skôr politici z nich chcú vyrobiť martýrov, ktorí by sa len mali obetovať z lásky k svojej práci a nemali by v podstate pre seba chcieť vôbec nič. Ale tomu asi rozumiem. Je určite ľahšie šéfovať skromným martýrom ako chamtivým robotníkom.

Čítam správy ďalej. A vec sa komplikuje. Čítam, že chicagskí učitelia, ktorí sú tak málo platení, ani až tak veľmi nechcú väčšie platy. Oni chcú dosiahnúť iné ciele. Ale primátor Chicaga, Obamov bývalý poradca Rahm Emanuel, pred rokom vybavil v štáte Illinois nový zákon, podľa ktorého chicagskí učitelia nemajú právo na štrajk za nič iné, len za platy a rôzne finančné benefity za prácu. Zákon ich teda núti byť chamtivými, ak chcú dosiahnuť aj nechamtivé ciele. A pre istotu tento nový zákon tiež zakázal štrajky učiteľom v prípade, že za štrajk nehlasuje minimálne 75% členov odborov. Emanuel zrejme už pochopil, že učiteľom nejde hlavne o platy a dúfal, že to bude stačiť na to, aby neštrajkovali proti iným reformám, ktoré chcel presadiť a ktoré sa na celonárodnej úrovni zavádzajú vpodstate už asi dvadsať rokov. Bohužiaľ, za štrajk nakoniec hlasovalo skoro 90% učiteľov, a keď už teraz štrajkujú, Emanuel sa už nemôže vyhnúť rokovaniam ani o ostatných požiadavkách. A čítam, že najviac rokujú práve o týchto ostatných veciach, pričom otázka mzdy je už takmer vyriešená. O čo teda ide?

Keďže učitelia sú na vine toho, že sú školy zlé, logické riešenie je polepšiť zlých učiteľov. Preto ich primátor mesta Emanuel chce prinútiť učiť každý deň dlhšie - samozrejme s tým, že budú takí dobrí, že to dokážu robiť aj bez vyšších platov. To však bude výsada len pre tých najlepších učiteľov. Ostatných bude treba prepustiť. A aby to bolo spravodlivé, Emanuel chce prepúšťať na základe výsledkov žiakov na štandardizovaných testoch. Nevadí, že v niektorých školách bývajú kvôli chudobe a podfinancovaniu výsledky vždy horšie a tým pádom tí učitelia, ktorí sa najviac obetovávajú a pracujú v najhorších podmienkach, budú za to potrestaní a to kvôli slabším výsledkom ich žiakov na testoch. Ale aj na problém zlých škôl je jednoduché riešenie: zrušiť ich. Ak továreň v Detroite nezarába, zatvoria ju a otvoria novú v Číne. Školy sú na tom však lepšie, lebo neutečú do Číny, ale len do prosperujúcejších štvrtí na druhú stranu za koľajnicami. A k tomu bude ešte aj bonus: nové školy bývajú súkromne riadené, takže skromní investori môžu zarobiť z mestských dotácií, ktoré dostanú. A môžu zamestnávať tých istých prepustených učiteľov za nižšie ceny, lebo v skúpych nových školách nemajú odbory. Pardon, myslel som skromných. Už som popletený.

Učitelia sú asi takí popletení ako ja, lebo ani oni tomu nejak nerozumejú. A čo je najhoršie, sú chamtiví nielen po peniazoch, ale aj po moci. Dovolia si myslieť, že len preto, že trávia svoje životy s deťmi, že študujú a každý deň uvádzajú do praxe pedagogiku, a že nedostávajú úplatky od zainteresovaných darcov, že len preto vedia niečo o tom, ako by školstvo malo vyzerať. Tvrdohlaví učitelia štrajkujú za to, aby boli školy ešte vždy pre všetky deti, a to aj v tých najchudobnejších štvrtiach. Dovoľujú si veriť, že školy by sa zlepšili, keby sa investovalo do takých zbytočných vecí ako sú školské kliniky, knižnice, učebnice, umelecké a hudobné a jazykové kurzy, či do toho, aby bolo viac učiteľov na počet žiakov v triede. Je síce pravda, že primátor Emanuel posiela svoje deti do starej súkromnej školy, ktorá to všetko už má (a kde majú učitelia silné odbory). Ale on je predsa bohatý a bohatí majú právo byť chamtiví. Chamtiví? Pardon, myslel som bohatí.

Prečo nemôžu byť učitelia v Chicagu a aj na Slovensku spokojní s tým, že skorumpovaní, pardon, zvolení politici vedia, čo je pre nich dobré? Už máme demokraciu, a oni nám chcú dať nejakú inú demokraciu, divnú a novú? Ako došli k tomu, že v demokracii by sa mali pracovníci rozhodovať o podmienkach svojej práce a rodičia detí o podmienkach na ich školách? Že v demokracii by mali ľudia nielen čakať, ale aj bojovať za niečo lepšie? Azda im nestačí tá naša súčasná demokracia, ktorá káže „kľakni!“? Ale radšej chcú nejakú inú, ktorá hovorí „Vstaň!“? A nielen že to chcú, ale oni to dokonca aj ukazujú naším deťom!

Na druhej strane však nevidím lepšie vzdelanie ako práve to, kde naším deťom ukazujú možnosť druhej, tej novej demokracie.


Joe Grim Feinberg

Zdroj: http://www.jetotak.sk/svet/zasa-ti-chamtivi-ucitelia

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (1) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
Nakoniec....mojzis07.Oct:01:05

čitateľov: 6394   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (1483)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy