?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Povstaňte, prosím
@ spoločnosť     2.9. 12, 14:27

Pavel Pelech: Nástup vojakov 18. protilietadlovej delostreleckej batérie; wikipedia.org

Mužov a ženy z Povstania som odmalička považoval za hrdinov. Keď mi otec hovoril o Američanoch zostrelených nad Hronským Beňadikom, predstavoval som si lietadlo plné zbraní, žuvačiek a cigariet Lucky strike pre odboj, ako tesne minie veže opátstva a skončí v Hrone.

Zvyšok vojny prečkali v poľovníckom domci - za vinohradmi, v lese, kde sa začínalo Štiavnické pohorie. Ukryli ich tam partizáni. Z vraku lietadla použili miestni ľudia súčiastky a ešte v 50. rokoch orali na fantastických traktoroch, s guľometným hniezdom namiesto kabíny.

Superhrdinovia z Povstania mali v mojej predstavivosti čosi z Elfov. Partizánov som vnímal ako tajnú vetvu ľudstva. Ich poslaním je chrániť nás a čakať v zasnežených hlbokých lesoch na nepriateľa. Predstavoval som si, že si dajú ráno silnú praženicu z desiatich vajíčok, kúsok slaniny a posilnení odídu do lesa, najlepšie na nejaké strategické miesto. A tam si počkajú na nemecké tanky. Scéna vyzerá ako útok z Vlčích dier, plastové modely zlepené kanagonom horia rýchlo. V mojej fantázii sa SNP vynáralo zasnežené. Boje za slobodu vyzerajú v zasneženej krajine vždy lepšie. Krv sa na snehu je nevinnejšia a po boji si môžu tí, čo prežili, odpočinúť v horskej chate pri kozube. Ako komando Clint Eastwooda vo filme o britskom útoku na nemeckú fabriku v Nórsku. K detskej predstave o partizánovi patrí ťažký kabát, ťažké topánky, ťažké zbrane a ľahké svedomie. Povstalec v plážových šľapkách a bermudách by bol na smiech.

Boli to hrdinovia, aj napriek tomu, čo si o celej udalosti myslia ľudáci. Fakt, že sa postavili proti nacisticko-gardistickému establishmentu je nevídané gesto odvahy a Slovensko si ním zachránilo česť. Povstalci na čele s generálmi Golianom a Viestom zadefinovali v našich moderných dejinách politické hrdinstvo, aké dodnes nikto nezopakoval.

Odmalička som mal pocit, že túžba imitovať hrdinov je prirodzenou súčasťou sveta. Túžba urobiť niečo radikálne dobré, čo nás zároveň preslávi, ešte i dnes motivuje mnohých ľudí. Okrem väčšiny slovenských politikov. Stačí sa pozrieť na uplynulé štvrťstoročie.

Dejiny ponovembrovej slovenskej politiky sú plné zrád, intríg, nedokázaných zločinov, podozrení z vrážd a parlamentnej občianskej vojny. Ani jeden z politikov, ktorí budú v deň výročia SNP stáť ako svedkovia vlastnej zbabelosti pri skutočných hrdinoch, nebol schopný uchopiť tradíciu Povstania a premeniť ju na politický program. Nemajú odvahu vyťažiť z dedičstva Povstania radikálne hrdinské gestá. Také, aké by vyžadovala naša doba. Vyšetriť vraždu Dana Tupého, objasniť prípad Hedvigy Malinovej, zbaviť grázlov majetku nadobudnutého v gorilích krádežiach. Nedokážu sa zastať slabších, chudobných a odvrhnutých, postaviť sa mafiám, korporáciám a zločincom, ktorí spolu s nimi ovládli krajinu.

A tak budú v deň SNP iba znudene prešľapovať pri pamätníkoch, chrliť klišé o "odkaze SNP" rovnako neúprimné ako nevkusné vence z klinčekov. A ani tento rok nenájdu odvahu priznať, že ich jediným hrdinstvom je viezť sa diaľnicou v služobnom omajákovanom aute nedovolenou rýchlosťou.


 Michal Havran ml., 28.8.2012

Zdroj: http://www.jetotak.sk/editorial/povstante-prosim

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (4) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
SNPbogyo09.Sep:00:27

čitateľov: 8665   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (1480)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy