?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Veľkonočné zastavenia
@ spoločnosť     7.4. 12, 04:03

Veľká noc a zmŕtvychvstanie Ježiša je najväčším kresťanským sviatkom
 
Bratislava 5. apríla (TASR) - Na Veľkú noc si kresťania na celom svete pripomínajú smrť Ježiša Krista na kríži na Golgote. Absolvujú v tieto dni krížovú cestu na kalváriách, vystavaných ako pripomienku na umučenie Krista.
 
V kresťanskom kalendári sa štvrtok pred Veľkou nocou nazýva Zelený štvrtok, je súčasťou Svätého týždňa. Kresťania si vtedy pripomínajú obdobie utrpenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Na Zelený štvrtok sa v katolíckej cirkvi slávia sväté omše na pamiatku poslednej večere Ježiša so svojimi učeníkmi a ustanovenia sviatosti oltárnej a sviatosti kňazstva. Táto omša je známa obradom umývania nôh 12 mužom.
 
V gréckokatolíckej cirkvi sa počas svätej liturgie na Zelený štvrtok predpoludním posväcuje myro - olej používaný na vysluhovanie sviatosti birmovania (myropomazania).
   
Pokračovanie: http://www.tasr.sk/23.axd?k=20120404TBA00828
 
 

VEĽKÁ NOC: Židia na celom svete začnú sláviť sviatok Pésach 6. apríla večer
 
Bratislava 5. apríla (TASR) - Pamiatku vyslobodenia izraelitov z egyptského otroctva pripomína jeden z najvýznamnejších židovských sviatkov - Pésach, čiže židovská Veľká noc. Začiatok Pésachu v tomto roku pripadá na sobotu 7. apríla, ale sláviť sa začne ako všetky židovské sviatky už v predchádzajúci večer, teda v piatok 6. apríla. Pésach trvá osem dní, slávia sa prvé a posledné dva dni, ostatné medzi nimi sú polosviatky. Tieto sviatky sa väčšinou prekrývajú s kresťanskou Veľkou nocou.
 
Židia na celom svete si počas Pésachu pripomínajú udalosti z najstarších dejín zaznamenané v tóre. Je to najmä ťažká práca počas otroctva v starovekom Egypte, útlak a pokus o zničenie židovského národa zo strany faraóna.
 
Pokračovanie: http://www.tasr.sk/23.axd?k=20120405TBA01802
 
 
Od klinca po knihu: Slávenie sviatkov jari je naozaj rozmanité
 
Veľká noc je tu. Pôvodne pohanské sviatky sa slávia na každom kontinente. Pozreli sme sa, aké zvyky majú kresťania aj nekresťania v rôznych kútoch sveta.

 
Keď na Veľkú noc 5. apríla 1622 Holanďan Jacob Roggeveen objavil ostrov, ktorý domorodci volali Rapa Nui, nazval ho Veľkonočným. Nebolo to síce veľmi invenčné, ale predznamenalo to šírenie osláv týchto najdôležitejších sviatkov kresťanstva po celom svete.
 
Traduje sa, že práve tento objaviteľ prinútil miestnych domorodcov, aby slávili sviatky podľa kresťanskej tradície. V jeho spomienkach sa píše, že posádka lodí, ktoré na ostrove pristáli, ich slávila ako doma a domorodci v kruhu tancovali svoje. Varili sa vajíčka, nie slepačie, ale miestnemu náčelníkovi sa tento obrad tak zapáčil, že už na ďalší rok sa ho pokúsili zopakovať. Neujalo sa to, lebo pohanské tradície boli oveľa silnejšie. Jacob Roggeveen si však za tento svoj čin vyslúžil pochvalu a dar od pápeža. Zjavne vtedy kontrola nefungovala tak ako dnes.
 
Šírenie kresťanstva a najmä rímskokatolíckej viery rozširovalo aj tradície slávenia Veľkej noci. Prakticky každý objaviteľ a dobyvateľ „infiltroval“ medzi miestne obyvateľstvo aj kresťanské zvyky. Niekde sa ujali, niekde nie. V súčasnosti veľkonočné sviatky slávia vyše dve miliardy kresťanov na svete. Podľa oficiálnych údajov OSN počet kresťanov z roka na rok rastie o 80 000 denne, z toho je 31 000 katolíkov. Keďže všade sa vítanie jari slávilo inak, aj kresťanské prispôsobenie sviatkov oslavám zmŕtvychvstania Krista je rôzne.

Maďarsko
 
Mladé devy to v Maďarsku nemajú ľahké. Voľakedy ich jednoducho hádzali do rybníkov. Po mnohých úrazoch, dokonca aj smrteľných, sa od toho pomaly upustilo, ale ženy suché nezostanú. Podobne ako u nás či v Česku dostanú korbáčom a poriadne ich oblejú. Mokré a zbité za to tiež ešte musia platiť. Aj u našich južných susedov je symbolom maľované vajíčko. Prevažujú červené kvety na bielom pozadí. Vôbec červená farba symbolizujúca preliatu krv Krista je spoločným znakom prakticky na celom svete.
 
Veľká Británia a USA
 
V anglicky hovoriacich krajinách to pre zmenu nemajú ľahké muži. V Anglicku podľa tradície niekde stále ešte ctia starý zvyk, podľa ktorého ženy mužov priviažu ku stoličke a vymáhajú od nich ako výkupné drobné mince. Muži im to vracajú o deň neskôr, ale výkupným je bozk. Podobne ako v USA, aj vo Veľkej Británii rodičia poskrývajú v nedeľu veľkonočné vajíčka po celom byte, dome či záhrade a na druhý deň ich deti hľadajú. Podľa tradície, o pôvode ktorej nikto nič nevie, zajačik priniesol vajíčka a ukryl ich v domoch a záhradách. Nikto nikdy nevysvetlil, odkiaľ a ako priniesol zajačik spomínané vajcia a prečo ich vôbec ukryl. To už vraj nikoho nezaujíma, deti aj dospelí tomu veria podobne ako Santa Clausovi, ktorý komínom na Vianoce vletí do domu a donesie darčeky.
 
Pokračovanie: http://zivot.lesk.cas.sk/clanok/11131/od-klinca-po-knihu-slavenie-sviatkov-jari-je-naozaj-rozmanite.html
Život, Juraj Turis

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (1) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
Veľká nocAnizia08.Apr:11:00

čitateľov: 8995   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (1483)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy