?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Mágia. Láska. Osvietenie. (2.)
@ eseje     9.11. 06, 07:24

3.
Ak sa môžeme dohodnúť na tom, že láska, nech už budeme hovoriť o ktorejkoľvek (alebo akejkoľvek) jej forme, vo veľkej miere „pracuje“ na báze zhusťovaných a rozpúšťaných myšlienkových foriem, potom sa azda dohodneme aj na tom, že láska má k mágii bližšie, než si to dokážeme v prvom okamihu uvedomiť.

Keď sa zamilujeme -- a nech už si v takomto stave akokoľvek silno uchováme zmysel pre realitu -- naša myseľ, atakovaná prívalmi citových pochodov, okamžite začne chŕliť sladké i úzkostné fantázie. Myseľ zamilovaného je hotový generátor myšlienkových foriem. Už len zalipnúť na nich. Je len na nás, ktoré z nich sa rozhodneme upevňovať a ktoré necháme, aby sa samovoľne rozplynuli.

Stav zamilovanosti a láska sú dva fenomény. Stále sa na to zabúda. Pri prvom z nich sme objektom stratégie bytosti, ktorá nás neodolateľne priťahuje. Prebieha takpovediac hypnotizovanie. Tým nechcem povedať, že bytosť, ktorá v nás rozžala požiar lásky, vedome hypnotizuje. Stav hypnózy si vo veľkej miere privodzujeme sami. Potom sa nám zdá, že bytosť, do ktorej sme sa zaľúbili, je „očarujúca“, „omamná“, „uhrančivá“. A my sme potom: „uhranutí“, „pobosorovaní“, „omámení“, „ohlúpnutí“, „pobalamutení“, „pobalušení“, „pobláznení“, „poblúznení“, „blúzniaci“, „spochabení“. Nechcem sa teraz prepracovať k banálnemu poznatku, že láska je magická, no nič sa nedá robiť: láska je naozaj magický jav, a veru nie preto, že by hraničila so zázrakom a s čímsi nadprirodzeným, ale jednoducho len preto, lebo jej princípy sú podobné princípom mágie.

Odporcovia mágie, prívrženci všeriešiacej a všeliečivej sily lásky, radi zdôrazňujú, že na mágiu treba zanevrieť a celkom sa odovzdať zákonom lásky. Mágiu považujú za zdroj zla, za čosi manipulatívne. Ako keby láska nebola manipulatívna. Ako keby jej zákony (ak vôbec nejaké!) neboli manipulatívne. Odkazujem vyššie, k slovu „hypnóza“…

Ďalšou námietkou určite bude, že skutočná, duchovná láska nemôže byť manipulatívna, lebo nechce do ničoho zasahovať a veci nechá byť. A mágia, práve preto, že zasahovať chce, je v podstate hriešna a škodlivá. (Ale čo ak mágia zasahuje tak, že necháva byť?)

Hmm, „nezasahovať a veci nechať byť“. Nepochybne chvályhodné predsavzatie. Za takýmto predsavzatím sa však opäť skrýva očakávanie. Očakávanie, že nezasahovaním sa veci zlepšia. Lenže: nezlepšia sa - a dúfajme, že sa ani nezhoršia. Princíp nezasahovania možno povedie len k jednej, zato však o to významnejšej náprave: zlepší sa nálada tomu (ha-ha-ha), kto prestane zasahovať. Inak všetko vo svete zostane na svojom starom mieste - vo svojich vyjazdených (hrdzavejúcich) koľajach.

4.
Všimnime si láskavo: princíp nezasahovania (v Číne wu-wei) presnejšie popísali a spropagovali taoistické školy. Taoizmus je, a nezáleží na tom, či hovoríme o filozofickom, náboženskom alebo ezoterickom taoizme, vo svojej hĺbke magický. Prvky mágie poľahky objavíme aj v najčistejších „taoistických“ textoch - Tao-te-ťing a Čuang-c´ --, ktoré sa vo všeobecnosti nepovažujú za magické či ezoterické (alchymistické) diela taoizmu. Ostatne, spomenuté knihy ani nie sú výtvormi taoizmu - vznikli totiž v období pred a najmä mimo oficiálnych (kanonizovaných, definovaných) taoistických škôl. Takisto I-ťing pochádza z „magických“ čias čínskych (pred)dejín. Hoci teda mágia (predovšetkým západná) je postavená na vôli a predstavivosti a teda na možnosti „ovplyvňovania“, bolo by veľkým nedorozumením vidieť v nej nezmieriteľný protiklad veľkorysosti, nezasahovania, lásky.
Láska často čerpá z vôle a vôľa je často poháňaná láskou. Taká je zaslepená láska, ktorá nemá záujem spoznávať ani seba ani milovaný objekt. Nedopraje milovanej bytosti dostatok času na to, aby sa prejavila, a už koná, upravuje, koriguje, manipuluje. Zdalo by sa, že opäť ide o sebastrednú lásku. Môže však ísť o šialenú, obsesívnu, nekontrolovanú lásku, v ktorej milujúci už stihol stratiť hradby svojho egocentrizmu, no oslepol a ohluchol a svojou úzkostlivosťou ide milovaný objekt pridusiť a možno aj zadusiť.

„Nezištná“ láska, o ktorej hovoria kresťania, je nejasná, záludná, široké pole pre vražedné nedorozumenia. Stačí sa obzrieť na tie oceány krvi, ktoré pre svet znamená dvetisícročná existencia kresťanstva. Má posilňovať slabých a oslabovať silných. Nietzscheovsky povedané, kresťanská láska chce z ovce urobiť leva a z leva ovcu. Čiže ide proti kozmickej deľbe úloh. Kresťanská láska prevracia poriadok prírody, Kristova náuka je výkrik zhrozenia nad prírodnými zákonmi, môžete si to interpretovať ako chcete, aj tak dospejete k tomuto poznaniu.

Altruistická láska, ktorá je úzko spätá s pokriveným chápaním kresťanskej myšlienky, nestojí za reč. Predsa však aspoň pár viet. Altruistická láska nesporne pomáha, prináša úľavu. Nie však dlhodobo, pretože väčšinou sa jej nič nepodarí vyriešiť, väčšinou rieši dôsledky a nie príčiny. Potom je otázne, či dočasným blahom nespôsobí neskôr ešte väčšie utrpenie. A otázne je aj to, komu spôsobuje väčšie blaho: tomu, kto altruizmus realizuje, alebo tomu, na kom sa altruizmus realizuje. Určite však obaja aktéri budú mať pocit, že sa ich dotkol akýsi vznešený cit.

5.
Láska v očiach tých, ktorí sa hrozia mágie, predstavuje čosi vznešené, kým mágia je fenomén podradný. Láska je však rovnako podradná ako mágia a mágia rovnako vznešená ako láska. Obidva fenomény sú javy prírodné a nie nadprirodzené, nadprírodné. Mágia je špecifická forma lásky k prírode. Mágovia nestačia opakovať: mágia nechce meniť prírodné zákony, ale pochopiť ich a pracovať v súlade s nimi. Je to také ťažké pochopiť?
Neobstojí už spomínaná výzva, že mágiu treba zavrhnúť a stačí len šíriť a prijímať lásku. Čo má robiť človek, ktorý má vysoko vyvinutý magický talent? Má ho v sebe potlačiť a nepostaviť ho do služieb ľudstva, keď už je reč o konflikte medzi vznešeným a podradným? Len preto, lebo nejaký polovzdelanec trúsi gýčové frázy o láske?

Spomenul som, že mágia aj láska fungujú na rovnakých princípoch. Láska je impulzívna, nevyspytateľná, amorfná, nevie, ako si poradiť s krútňavami magických impulzov, ktoré sa v nej aktivizujú. Citové hnutia lásky sú dôležitý energetický „materiál“. Je azda mágia hriešna len preto, lebo sa v týchto krútňavách snaží zorientovať a vnášať do nich poriadok?
Zdá sa mi, že tí, čo v diskusiách o mágii, nadzdôrazňujú potrebu duchovnej lásky, nerobia nič iné, len útočia. Títo kritici vôbec nemajú vyjasnené o čom vlastne hovoria. Zdá sa, že dokonca ani nezažili tú lásku, ktorú nadradzujú nad mágiu. Pretože keby boli skutočne osvietení a nasýtení tou duchovnou láskou, ktorú podľa všetkého tak dobre poznajú, tak by zrejme nemali potrebu útočiť na odlišné názory a záležitosti mágie by im boli ľahostajné.

Som presvedčený o tom, že sú ľudia, ktorí sa dopracovali k závratným skúsenostiam v oblastiach magických i mystických a takisto som presvedčený o tom, že nikto z nich sa nevyskytuje medzi tými, ktorí tak vášnivo vykrikujú a poučujú na internetových fórach, v reakciách na rôzne články. Osvietené mysle nepotrebujú bojovať na tej alebo onej strane, pretože pre ne už zanikli hradby, ploty, deliace čiary, trecie plochy.

Mágia, láska, osvietenie. Človek presýtený láskou je (tak či onak už) bytosť magická. Človek zapodievajúci sa mágiou sa (samovoľne) transformuje na láskavú bytosť. Človek zapodievajúci sa mágiou akejkoľvek práce má šancu premeny na bezkonfliktnú bytosť. Nemôže inak -- ak svoju prácu vykonáva dôkladne, minuciózne, milimeter za milimetrom, trpezlivo, v tajnosti. Na tom nie je nič ohromujúce, nič zázračné. Uvedomovanie si toho, že po celý čas nejde o nijaký zázrak a že zázraky potrebujú len ľudia hradieb, plotov, bariér a trecích plôch - to je už práca a prejav osvietenej mysle. Či nie?


Peter Macsovszky
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (16) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
)))MaSatyamJila10.Nov:23:49
vypýtala sa otázočkali09.Nov:14:01
dieryLev09.Nov:11:28
podstate suhlasimLev09.Nov:08:08
ajuro09.Nov:07:32

čitateľov: 6026   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (1484)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy