?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Invázia príbehov pokračuje
@ eseje     5.6. 06, 03:58

1.
Príbehy zabávajú, príbehy poučujú. Vťahujú, upútavajú, omamujú. Už od útleho detstva sa nám vštepuje predstava, že človek život prežíva ako príbeh. Príbeh, ktorý v takých alebo onakých modifikáciách dodržiava trichotomické členenie: úvod, jadro, záver. Narodenie, boj o sebarealizáciu, smrť. Expozícia, peripetia, katarzia.

Príbehové chápanie života sa nás snaží presvedčiť, že život má smer, architektúru, plán, zmysel. Že jestvuje štartovacia čiara takisto, ako cieľová stanica. Príbehové chápanie nám nedovoľuje všimnúť si, že štartovacích čiar je nespočet, v každej sekunde vzniká jedna a cieľových staníc je takisto nekonečné množstvo; štartovacie čiary a cieľové stanice veľmi často splývajú. Vo chvíľach, keď sme s takýmto splývaním konfrontovaní, dostaví sa hlboká frustrácia. Zrazu nevieme, čo je vpredu, čo je vzadu; čo je naľavo a čo napravo. Cítime sa podvedení a opustení. Zisťujeme, že nikto nám nepovedal, že život, kažodenné prežívanie seba samého a všetkého, s čím sa dostávame do kontaktu, nepodlieha pravidlám príbehov. Že štartovacie čiary a cieľové stanice sú len ilúziami.

„Náš život není v podstatě nic jiného než nekonečný počet neukončených situací - neúplných tvaru. Sotvaže uzavřeme jednu situaci, už se tvoří jiná,“ píše Frederick S. Perls, popularizátor tzv. gestalt terapie.

Príbeh je znásilňovanie „skutočnosti“. Sugeruje, že niečo má presný začiatok a definitívne dovŕšenie.

Príbehy diktujú autority: vnútorné i vonkajšie; vymyslené aj existujúce. Príbeh hovorí: „Ja som vzor, ja som vodítko, takto a takto by si mal žiť.“ A ty hovoríš: „Uznávam, ešte tak nežijem, ale odzajtra budem iný, sľubujem, že sa zmením.“ Čím väčšmi sa však usilujeme o sebazmenu, tým menej sa nám to darí. Chceme svoje životy prežiť podľa príbehových predlôh, no nakoniec stroskotáme. Príbeh je teda mriežka, do ktorej sa silou-mocou snažíme vpratať nevpratateľné.

Príbeh upriamuje pozornosť na „vyvrcholenie“, na „ukončenie“, na „uzavretie“, čiže na bod v budúcnosti. Príbeh nás pripútava k budúcnosti a odvádza od kaleidoskopického prežívania prítomného okamihu.

Príbeh nám zastiera pred očami, že prítomnosť (život v prítomnosti) je mnohofarebné zrkadlové bludisko.
Príbeh, aby mohol fungovať, aby mohol strhujúco, zábavne „bežať“, potrebuje predovšetkým napätie, konflikt.
Konflikt vznikne tam, kde nastane stret nezmieriteľných síl. Protivníci musia byť vopred definovaní. Karty treba rozdať. Títo budú hrať démonov a tamtí zas anjelov.

Postupne, ako človek starne (dozrieva? utišuje sa?), vytrvalo sa blížiac k hrobu, zisťuje, že démoni sa častejšie správajú anjelsky než by sa slušilo a anjeli sa zas nezriedka dopúšťajú nemalých čertovín. Vieme, čo nasleduje: frustrácia a zmätok. Tak ako to je? pýta sa človek podvedený príbehom. Boli alebo neboli karty rozdané? Boli alebo neboli úlohy rozdelené? Je život príbeh alebo nie je?


2.
Život nie je príbeh. Preto nemôžu platiť ani koncepty spásy a osvietenia. Platili by iba v prípade, keby sme sa úplne mohli spoľahnúť na to, že čierne bude vždy čierne a biele vždy biele. Na to sa však spoľahnúť vôbec nemôžeme. Pretože nič nie je navždy strnulé. Frederick S. Perls píše: „Jakmile máš charakter, vznikl v tobě strnulý systém. Tvé chování je zkamenělé, předvídatelné a ztrácíš schopnost volně se vyrovnávat se světem za pomoci všech svých prostředku. Jsi předurčen k tomu, aby ses vyrovnával s událostmi jen jedním zpusobem, tak, jak tvuj charakter předpisuje. Asi se bude zdát paradoxní, když řeknu, že nejbohatší člověk, nejproduktivnější, nejtvořivější osobnost je člověk, který nemá charakter. V naší společnosti žádáme, aby člověk měl charakter a zvláště dobrý charakter, neboť tehdy lze předvídat jeho chování, člověk muže být zaškatulkován atd.“

Príbehy sú produktom strnulosti a snažia sa ľuďom vsugerovať, že sú isté nemenné a nespochybniteľné hodnoty, v mene ktorých sa vyplatí prežiť život ako predpísaný príbeh.
Príbehy sú v každom čase veľmi žiadané.
Príbehy pre zaškatuľkovaných. Zaškatuľkované príbehy.

Dokazujú to mýty, legendy, dejiny, oficiálne verzie neprehľadných udalostí. Ten, koho nadchýna mýtus o vlastnej pravde, o vlastnej nadradenosti, má ideu, má motív, môže vyraziť do boja, môže vraždiť, pustošiť. Človek bez príbehu, bez charakteru, bez vlastností, nemá povedomie o hraniciach svojho ega a svojho spoločenstva, necíti sa teda natoľko ohrozovaný a necíti ani potrebu svoje hranice rozpínať. Pretože si uvedomuje, že hranice existujú len v predstavách, v príbehoch.

Príbehy sú jedom našich životov. Príbehy o bohu, o stvorení, o spáse a zatratení, o národe, o hrdinských bojoch, o epidémiách, o bohatstve, o šťastnom manželstve, o zmysle života, o hľadaní magickej moci a o putovaní za duchovnými učiteľmi. Zvieratá, rastliny a minerály, ktoré sú z tej istej hmoty ako my, nežijú z takýchto a v takýchto príbehoch: jednoducho len jestvujú. Namýšľať si, že sme čosi viac ako zvieratá, rastliny a minerály len preto, lebo sa nám zdá, že „duchovný život“ má len ľudský tvor, je omyl - čiže ďalší nebezpečný príbeh. Príbeh o duchovnom živote, o duchovných svetoch, o nadradenosti duchovných princípov nad všetkým, čo nepovažujeme za súčasť človečieho sveta. To, či sme viac ako zvieratá, rastliny a minerály, alebo nie, je len vec nášho subjektívneho rozhodnutia, závislého na príbehu, ktorý sme sa rozhodli adoptovať. Pre rozvodnenú rieku, zemetrasenie, hurikán či asteroid nejestvuje rozdiel medzi človekom, zvieraťom, rastlinou, minerálom.

Andrej Černický

pokračovanie

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (21) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
zijem rozpravkouNajvacsi05.Jun:09:48
tak takdagda05.Jun:04:54

čitateľov: 2951   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (1484)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy