?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Vianoce bez konca
@ eseje     25.12. 05, 03:25

Z nakupovania sa stal nielen koníček, ale priam sviatok. Azda to nebude prehnané, ak poviem, že v supermarketoch a hypermarketoch sú Vianoce po celý rok. Tieto svätostánky nákupnej vášne sú také nablýskané a rozligotané, také voňavé a rušné, že človek si pomaly ani nevšimne, kedy Vianoce začínajú a kedy končia.

Obchodné reťazce robia všetko pre to, aby zákazník vnímal nakupovanie ako terapiu. Umelé osvetlenie, ostré i pastelové farby, zástupy plyšových zvieratiek - to všetko má nakupujúceho zbaviť stresov, napätia, pocitu všednosti. Pôžitok z nakupovania nás povyšuje na polobohov, v shopping parku sa celebritou stáva každý. Celebritou, ktorú už nemáta kedysi tak rozšírený strašiak nedostatkového a podpultového tovaru. Úzkosť z úzkeho profilu jednoducho nehrozí.

Všetko v pohode?

Kdeže sú tie „zlaté“ časy, keď človek v predvianočnom období trpel nespavosťou pri pomyslení na to, že sa mu nepodarí pre svojich najbližších zohnať to alebo ono! Vianoce pre mnohých predstavovali hotovú nočnú moru. Nervy, stresy, poobhrýzané nechty, frustrácia, agresivita.

Človek sa počas Adventu postupne menil na akýsi tlakový hrniec, v ktorom bublala zmes nevraživosti a netrpezlivosti. Para vyfučala až pri štedrovečernom stole. Možno. Alebo v okamihu, keď sa už razantnému zahlušeniu kapra nijako nedalo vyhnúť. Nahromadená energia mala teda svoj význam: buď ste ju pod rozsvieteným vianočným stromčekom premenili na úsmev, alebo na hrubú fyzickú silu, bez použitia ktorej by ste si sotva mohli pochutnávať na chrumkavej rybe...

Život sa však zmenil, dnes všetko dostanete pod jednou strechou. Musíte disponovať ohromnou fantáziou, aby ste si vymysleli taký tovar, ktorý naozaj nikde nezoženiete. A dnes už musíte mať čoraz väčšiu smolu, aby ste si nakupovanie znepríjemnili. Veď nemusíte predavačovi strkať úplatky za podpultový tovar. A nemusíte s ostatnými zákazníkmi bojovať o posledný kus čohokoľvek, pretože všetkého je všade dostatok. A nemusíte ešte sto ďalších nepríjemných vecí, Vianoce sú po celý rok, nastal raj na Zemi... Jediné čo potrebujete, je dostatočne vykŕmené bankové konto. Maličkosť.
Skrátka a dobre: v pohode nakúpite a potom doma už len spustíte svoju telesnú schránku do kresla, aby ste sa mohli oddať vychutnávaniu sviatočnej atmošky...

Je tu však jeden problém, banalitka. Pre niekoho to možno problém nie je, no mňa i tak znepokojuje toto: dokážeme rozlíšiť sviatok od všednosti?

Kto nám vráti význam?

Na celú záležitosť sa môžeme, samozrejme, pozrieť napríklad takto: zo všednosti sa stal, aj vďaka preferovanej kultúre nakupovania, sviatok. Vianoce môžu byť každý deň. A ak sa teda všednosť premenila na sviatok, nemusíme sa viac obávať nudy.

Ruku na srdce: naozaj sa jej nemusíme obávať? A nie je to náhodou tak, že sviatok začína zovšednievať?

Pred rozsvieteným vianočným stromčekom spustíme svoju telesnú schránku, uštvanú zháňaním úzkoprofilového tovaru, do kresla a - a čo vlastne? Nakúpili sme síce všetko, čo sme chceli, o čom sme snívali, ba aj to, čo sme nechceli a o čom sme ani nesnívali, no aj tak akoby čosi chýbalo... Pocit výnimočnosti? Veď sme predsa, vďaka možnostiam nakupovania, výnimoční. Tak v čom je problém?

Problém nie je v ničom. Keď nás niečo ťaží, vpadneme do najbližšieho nákupného centra a odovzdáme sa milosrdnej terapii - terapii, ktorá nikdy nesklame. A keďže sa takejto terapii podrobujeme približne dva až trikrát do týždňa, na Vianoce nezostane už nič, čo by sa mohlo liečiť. A pritom zmyslom sviatkov bolo práve liečiť. Aj liečiť. Pohladiť, potešiť, niečo pripomenúť.

My sme módnymi značkami a plyšovými medvedíkmi už uliečení k nude. Dúfam však, že nie unudení k smrti.

Nuda býva matkou invencie, takže nepochybujem o tom, že niečo už vyhútame, aby sme sviatkom prinávratili ich pôvodný význam. A ak nie pôvodný, tak nejaký iný, celkom originálny.Jozef Varnuszpošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (1) / napíš poznámku

aktuálne diskusie:
tak takpoldo28.Dec:09:21

čitateľov: 2975   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (1484)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy