?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Babičkine recepty pre zdravie
@ liečenie -> babičkine recepty     9.1. 03, 04:07

Obklad z rumančeka proti zápalom

Výluh z rumančeka si pripravíme z 10 čajových lyžičiek suchých kvetov, ktoré zalejeme 2 pohármi studenej vody a necháme vylúhovať. Pijeme počas celého dňa. Na obklady, kúpele a naparovanie zalejeme 2 polievkové lyžice 1/2 litrom vriacej vody a necháme postáť v prikrytej nádobe. Rumanček môžeme dať aj do vrecúška, ktoré navlhčíme ponorením do takmer vriacej vody a potom priložíme na postihnuté miesto.

Trápi vás dna ?

Dna je veľmi nepríjemné ochorenie. V organizme sa zadržiava kyselina močová a ukladá sa do akýchsi dnových uzlíkov, ktoré spôsobujú prudké bolesti. Naše babičky vedeli, že treba jesť veľa zeleru, uhoriek, cibule, cesnaku, pažítky, jabĺk a hrozna. Vhodné je piť čaj z 20g anízového plodu, 30g bazy čiernej, 20g horcového koreňa. 20g ihlice tŕnistej, 20g a brezového lístia.

Proti depresii

Naše babičky síce nepoužívali termín depresie, ale za to čierne dni dobre poznali a vedeli ako zahnať pochmúrne myšlienky. V prvom rade dbali o dostatočnom pohybe na čerstvom vzduchu. Z bylinkových receptov ordinovali 50g medovky, 30g ľubovníka bodkovaného a 40g hlohu. Čaj by sa mal zapariť horúcou vodou a asi po 15 minútach piť po hltoch po celý deň. Ďalším dobrým čajom je zmes z 40g medovky, 30g materiny dúšky, 40g mučenky opletavej, 20g rumančeka kamilkového. Pri depresiách sa vyskytujú aj srdcové ťažkosti - ako búšenie, alebo kŕče v žalúdku, či celkovo poruchy trávenia. Vtedy by sme mali 3-krát denne užívať po jednej šálke čaju z 30g chmeľu obyčajného, 50g mučenky opletavej, 20g rumančeka kamilkového a 40g alchemilky alpínskej.

Proti krčovým žilám

Ako si urobiť obklad na krčové žily? Asi 3 - 4 hrste nadrobno rozdrvených kvetov komonice dáme do pláteného vrecúška. Namočíme do horúcej vody a po odkvapkaní, ešte dobre teplé, priložíme na boľavé miesto. Prekryjeme igelitom, obviažeme ručníkom a necháme pôsobiť cez noc.

Proti vypadávaniu vlasov

Ako si pomôcť pri vypadávaní vlasov? Nuž stačí jemne nasekať 100g listov žihľavy a zaliať ich 1/2 litrom vody a 1/2 litrom octu. Všetko varíme pol hodiny. Odvarom si umyjeme vlasy pred spaním.

Trápi vás nadváha ?


Aj naše staré mamy vedeli, čo je to mať nejaké to kilo navyše. Nepochybne mali viac pohybu ako my, ale zasa na druhej strane stravovací režim bol tiež iný. Po drastických diétach síce nesiahali ale poznali recepty z byliniek ako sa priberaniu vyhnúť. Čaj z 40g prasličky roľnej, 30g listu brezového, 20g krušiny jelšovej a 30g žihľavy treba piť pravidelne. Pôsobí mierne odvodňujúco, povzbudzuje látkovú výmenu a posilňuje celkovo odolnosť tela.

Trápi vás ischias ?

Dnes vám ponúkneme viacero receptov. Ischias vie totiž svojou úpornou bolesťou poriadne potrápiť. Nečudo, veď sedací nerv je v našom tele najsilnejším a môže vyvolať prudké záchvaty bolesti. Tie sú často podmienené vysunutím platničky alebo príčina tkvie v prechladnutí či zápaloch. Na predchádzanie ischiasových bolestí je dôležité aby boli ložiská zápalu v tele vyliečené. Pri bolestiach je potrebné postarať sa o to, aby tkanivo bolo dostatočne odvodnené, inak totiž môžu vzniknúť nárazové bolesti.

Na to sa hodí čajová zmes z 40g prasličky roľnej, 20g alchemilky alpínskej, 30g marinky voňavej, 10g kručinky farbiarskej a 40g rumančeka kamilkového.

Pri bolestiach, ktoré môžu vyžarovať do nôh by ste mali piť čajovú zmes z 30g prasličky roľnej, 40g rumančeka kamilkového, 10g plodu borievky obyčajnej, 40g brezového listu a 20g šalvie lekárskej.

Ďalej sa odporúča masáž celej chrbtice z 10g blenového, 10g mätového a 10g arnikového oleja.

Proti poteniu

Veľmi účinným liekom proti poteniu je tinktúra, ktorá sa užíva 3-krát denne po 30 kvapkách jeden mesiac /väčšie množstvo a dlhodobé používanie v horúcom lete radšej neskúšajte/. Narežeme 50g čerstvej šalvie a dáme ju do 1/2 litra kvalitného destilátu, necháme 20 dní macerovať. Občas potrepeme a spomínané množstvo 30 kvapiek dáme do pohára s vodu a vypijeme.

Proti popraskanej koži

Naše babičky vedeli bylinky naozaj využívať na všetky možné neduhy. Napríklad na popraskanú kožu na rukách, alebo chodidlách radili pripraviť si odvar z pastierskej kapsičky a bazalky a každý deň v ňom boľavú kožu „ vykúpať.!

Proti stresu

Ak nás trápi stres, dáme do kúpeľa 5 kvapiek borovicového a 5 kvapiek citrónového oleja.

Na nízky krvný tlak

Tento čaj si môžu dať len tí, ktorí majú problémy s nízkym krvným tlakom. Po 50 g mäty piepornej a rozmarínu s 20 g puškvorca zmiešame. Z toho zoberieme 1 kávovú lyžičku a dáme do štvrť litra studenej vody. Hneď ako odvar zovrie, precedíme ho. Pijeme maximálne dve šálky denne. Čaj sa osvedčuje pre astenických mladých ľudí, ktorí nemajú organické poruchy, ale aj pre všetkých, ktorí majú problémy s nízkym krvným tlakom a nedostatočným krvným obehom.

Babičkin recept

Benedikt posilňuje celý organizmus, najmä však srdce a cievy. Naše babičky ako preventívny liek podávali benediktový macerát v bielom víne. Štyri polievkové lyžice bodliaka nechali macerovať v litri kvalitného bieleho vína asi dva týždne pri izbovej teplote. Po dvoch týždňoch víno prefiltrovali. Ak si urobíte tento dobrý zdravotný nápoj vedzte, že sa pijú len dva kalíšky denne a na lačno.

Proti chrípke

Čas chrípok je tu. Naše babičky tvrdili, že najlepšou prevenciu je dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, dobé cesnakové hrianky, ľahká strava - málo mäsa, sladkostí, ale veľa jabĺčok (aspoň tri denne) a v zimnom období nechýbala strúhaná červená repa. Pamätalo sa na časté kúpele v bylinkách. Skúste pridať k strave grapefruit, ktorý obsahuje okrem vitamínov aj cenné minerálne látky.

Osvedčil sa čaj pripravený z 30 g šalvie, 40 g rumančeka, 40 myšieho chvosta a 30 g kvetu bazy čiernej. Mali by sme vypiť aspoň päť šálok horúceho čaju denne.

Na upokojenie nervov

Štýlový sladký čaj, ktorý sa volá anjelsky, si pripravíme z dvoch kávových lyžičiek archangeliky, ktoré zalejete studenou vodou, potom všetko zohrejete a päť minút povaríte. Odporúčaná dávka sú dve šálky denne s lyžičkou medu. Čaj si dáme pred ťažkou prácou alebo ak potrebujeme upokojiť nervy. Táto droga je aj močopudná a potopudná, čistí krv, zlepšuje trávenie a osoží pri bolestiach hlavy.

Proti žalúdočnej slabosti

Pri žalúdočnej slabosti naše babičky ordinovali 30 kvapiek pomarančovej tinktúry. Ďalším dobrým prostriedkom bol nápoj pripravený z 5 gramov puškvorca a toho istého množstva pomarančovej kôry. Ingredencie sa vhodia do štvrť litra vriacej vody. Nápoj sa nechá minimálne hodinu odstáť a potom sa scedí. Každé dve hodiny sa užíva 1 lyžica. Pri pocite zahlienenia radili piť čaj z mäty piepornej. Pri žalúdočných kŕčoch prikladali na oblasť žalúdka teplé zábaly z ovsenej krupice, alebo ľanového semena a každú hodinu chorý pil šálku feniklového odvaru.

Proti bolestiam kĺbov

Keď nás bolia kĺby, môžeme použiť náplasť s ďumbiera. Do studenej vody dáme prášok kostihoja s ďumbierom a na miernom ohni utvoríme kašičku. Tú dáme na ľanovú alebo bavlnenú handričku, priložíme ešte teplé na boľavé miesto. Pripevníme to obväzom a necháme pôsobiť celú noc.

Púpavový med

Ak sa počas víkendu dostanete do prírody, skúste si nazbierať púpavu a urobiť z nej med. Naše staré mamy používali tento recept: 200 púpavových kvetov dali variť do 1 l vody na štvrť hodinu. Ďalšie dve hodiny nechali zmes vylúhovať. Potom ju precedili cez čistý kúsok plátna a kvety vyžmýkali. Do tekutiny pridali 1 kg cukru, šťavu z dvoch citrónov a varili ďalšiu hodinu. Ešte teplé naliali do teplých pohárov.

Bylinkové čaje s mierou

Naše babičky tvrdili, že väčšinu čajov treba piť s prestávkami. Po desiatich dňoch až po dvoch týždňoch je potrebné urobiť si pauzu a bylinkový repertoár trocha zmeniť. Výnimku tvoria jemné čaje z listov lesných ovocných plodov, alebo čaj z feniklu, ktorý fytoterapeuti doporučujú starším ľuďom v podstate za šáločku každý deň, najmä ak majú ťažkosti s trávením.

Ak trpíte rôznymi problémami súvisiacimi so žalúdkom a tráviacim traktom. Ak je žalúdok prekyslený, je dobrý ľubovník, ak trápi zásadité prostredie pomôže puškvorec. Šťava z bielej kapusty je dobrá pre tých, ktorí majú žalúdočné vredy. Pije sa trikrát denne jednu šálku. Šťavu miešame s teplou vodou v pomere 1:1.

Na komáre bez chémie

Kto by nepoznal letné dni sprevádzané dotieravými komármi. Najlepšou prevenciou ako sa ochrániť pred hmyzom je votrieť do kože eukalyptový, alebo vavrínový olej a užívať preparáty s vitamínom B. Zo starých domácich prostriedkov ponúka aj iné „zbrane“. Napríklad dať do okna jednu až dve rozrezané paradajky, alebo cibule. Komáre tento zápach neznášajú. Podobne komáre a muchy odpudzuje čaj z rumančeka, alebo myšieho chvosta. Čajom si umyjeme cez deň niekoľkokrát tvár, ruky a ramená.

Ak vás už hmyz dopichal, tak pomáha natierať postihnuté miesta šťavou skorocelu. Svrbenie o chvíľu ustúpi a opuch ustúpi.

Proti mdlobám

Mdloby síce boli voľakedy aj v móde, ale pocit na omdletie spojený so závratom, s potením, alebo naopak so zimomriavkami sa naozaj vyskytuje. Na príčine sú zvyčajne stresy, preplnené priestory, hnus, či zdesenie. Naše babičky mali recept aj proti mdlobám a to čaj zo 40 g šípok bez zrniečok, 40 g listu pomarančovníka, 30 g medovky a 20 g rumančeka. Osvedčilo sa aj natieranie čela olejovou zmesou: 5 dielov oleja mäty piepornej, 5 dielov eukalyptového oleja a 1 diel oleja gáfrového.

Na detoxikáciu organizmu

Skúste jablčnú diétu. Jedzte tri dni jesť šesť i viac jabĺk (inú stravu nie). Jablká treba dobre rozžuť a počas diéty prijímať veľa vody. Tretí deň večer treba vypiť najmenej 1 polievkovú lyžicu, ale lepšie až pol šálky olivového oleja. Čiernu kávu možno piť, ale nie s mliekom.

Proti migréne

Veľké bolesti hlavy mnohým strpčujú život. Podľa liečiteľov bolesť hlavy ukazuje na to, že naše myšlienky sú secesné, že myslenie uplatňujeme zle, snažíme sa iba o dočasné riešenia. Ľudia trpiaci migrénami majú vraj ťažkosti so sexom. Buď ho zo života vylúčili, alebo z neho urobili jediný cieľ života. Pri migrénach radia jesť anízové pečivo, hlávkový šalát, uhorky a reďkovky, prípadne žeruchu.

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (0) / napíš poznámku
čitateľov: 21424   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (1480)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy