?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


A ty si čo zdedil od Konštantína a Metoda?
@ spoločnosť     21.7. 14, 04:17

Mýty dokážu spoločnosť inšpirovať do takej miery, že sa nakoniec stanú pravdivými. V prípade Konštantína a Metoda to neplatí a nie je to ich chybou.

Problémom v chápaní ich pôsobenia a toho, čo v krajine zanechali spočíva v slovnom spojení "cyrilo-metodská tradícia". Romantická predstava o kultúrnych hrdinoch sa zmenila na politickú floskulu, ktorá nám každý rok začiatkom leta pripomína prázdnotu verejného života.

Cyrilo-metodský mýtus by mal zmysel, keby sme dokázali pochopiť, že v Byzancii malo  slovo a jazyk privilegované postavenie. Gréčtina sa stala vďaka kresťanstvu jazykom teológie, formulovala prvé vierovyznania a pokračovala v artikulovaní filozofie. Spolu s hebrejčinou a latinčinou vyslovila prvé dohady o podstate života a špekulácie o nesmrteľnosti ľudskej duše.

V tomto zmysle má rozhodnutie pozvať byzantských intelektuálov oveľa väčší zmysel, aký mu prisudzujú strany účastné polemiky o ich pôsobení. Konštantín a Metod neboli Putinovými agentmi, ani überSlovákmi a Frakovia a Íri, pôsobiaci na Veľkej Morave, neboli Američanmi. Ich cesta bola výsledkom imperiálnej doktríny postavenej na predstave, že medzinárodný vplyv sa dá dosiahnuť aj bez použitia armády. Tento starý grécky koncept  napríklad Rusko, čiastočný politický dedič Byzancie, nechápe dodnes. Metod a Konštantín prišli na Veľkú Moravu kodifikovať politickú teológiu tak, aby nevybočila z rámca kresťanskej dogmy o hierarchickom usporiadaní lojality. Na nič z tohto nemáme ako nadväzovať, pretože ide o feudálne mocenské modely, ktoré sú v rozpore s tým, čo prinieslo Osvietenstvo.

Ak môžeme na niečo nadviazať a pokúšať sa dať aspoň náznak zmyslu spojeniu "dedičstvo", mali by sa  sústrediť na úlohu jazyka a vzdelania ich misie. Keďže nemám chuť, aby tento text skončil nariekaním nad tým, že v školstve nie sú peniaze, nahradím slovo školstvo výrazom tvorivá predstavivosť. To ako opakovane zlyháva Slovensko tam, kde mu nikto nebráni ukázať tvorivosť, ukázal aj návrh pavilónu pre Expo v Miláne. Opäť nás bude vizuálne prezentovať zmes Andy Warholov a darčekových košíkov, tenktokrát so "slovenskými plodmi a semenami," jednoducho gýčová inštalácia na spôsob posväcovania úrody z dedinských kostolov. Tvorcovia návrhu zašli vo fúzii ďalej ako ktokoľvek iný pred nimi. Samotný Warhol bude vyskladaný z baklažánov a melónov. Takéto realizácie sú najlepším dôkazom toho, že Slovenská republika uviazla v gýčoch sebareprezentácie, projektuje sa do družstevného resentimentu a povrchného chápania umenia zredukovaného na nástroj politickej reklamy. Jedinečnosť písma a textov, myšlienka povýšenia a oslobodenia veľkomoravskej šľachty od nevkusného vnímania sveta intelektuálnym krstom je v rozpore s tým, ako Slovensko propaguje priemernosť a neoriginálnosť.

Toto nie je problém školstva, učebníc a platov, ale škandálom zlého vkusu povýšeného na normu. Zlý vkus je najväčšou prekážkou excelentnosti a tvorivosti. S Konštantínom a Metodom sa ale v otázke vkusu, ktorý je výsledkom presného a tvorivého myslenia, neustále rozchádzame. Gréčtina z nás urobila Európanov - namiesto uctievania zamrznutých šípok sme začali premýšľať nad tým, prečo žijeme. Gréčtina je zdrojom dobrého vkusu, jej gramatika a presnosť ochránili grécke myslenie od pátosu alebo dokázali vrátiť vykoľajenú spoločnosť späť. Gréčtina nenesie v sebe rozpor medzi chápaním prírody a človeka. Neoplatónska akadémia vo Florencii nanútila prírode eleganciu a z človeka urobila podstatu krajinotvorby.

Konštantín a Metod urobili zo starých grécko-slovanských nárečí kritérium náročnosti a nabádali našich predkov k zvedavosti. Nič z toho si Slovensko neosvojilo a nesnaží sa to zveľaďovať. Ontologické dedičstvo Konštantína a Metoda je preto živé na iných miestach. Stalo sa undergroundom spoločenského myslenia a umeleckej tvorby a zbavené ideológie funguje ako jeden z mnohých stredoeurópskych kultúrnych vplyvov pri formovaní našej identity.

Michal Havran ml.


Zdroj:  http://www.jetotak.sk/editorial/a-ty-si-co-zdedil-od-konstantina-a-metoda

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (0) / napíš poznámku
čitateľov: 27398   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (1480)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy