?>
ZAREGISTRUJ SA!

login:
heslo:
vyberte si:

fóra [pravidlá]

zaujímavé odkazy

publikovať článok

vyhľadávanie na stránkePutnici.sk na FACEBOOKu


Michal Havran ml.: Mŕtve duše
@ eseje     17.3. 14, 07:31

Nie som jediný, kto by chcel porozumieť tomu, čo sa deje na Ukrajine. A myslím, že podobný pocit majú aj mnohí Ukrajinci. Samozrejme, že si zaslúžia, aby žili v krajine, kde nemá prezident pštrosy a zlaté hajzle, kde o energetike, pôde a zahraničnej politike nerozhodujú majitelia Šochťaru Donetsk. Lenže Ukrajina je oligarchickým predmestím Ruska

Ukrajina by mohla byť záhradou celej Európy, lenže to by jej faktickí majitelia, nemohli v 90. rokoch vlakmi vyvážať černozem, najúrodnejšiu černozem v Európe, do krajín bez zrážok, takmer zadarmo. Ukrajina by mohla byť štátom, kde ortodoxné náboženstvo dokáže fungovať v západnej demokracii, lenže to by nesmela byť krajina v takom rozklade, že časť duchovenstva prevádzkuje antisemitizmus a ďalšia káže blízky koniec sveta. Ukrajina by mohla byť európskou plážou, sadom a chrámom, namiesto toho je striedavo skanzenom pozláteného sovietizmu, nárazníkovým pásmom medzi západom a východom, miestom, kde dochádzalo už počas prvej svetovej vojny k politickým masovým vraždám a neskôr k pogromom, hladomoru.

Ukrajinu znásilnili všetci, Rakúsko-Uhorsko, Stalin, Hitler s Banderom, Sovietsky zväz a po páde komunizmu, keď sa začali okolité krajiny zviechať, ostala ležať pri ceste. Nevie, či je Rusko, alebo trochu Rusko, lebo určite ním bola, celá imperiálna teológia ruského dvora pochádza z Kyjevskej Rusi. Nevie, či chce byť v únii, lebo je to iba politický projekt a Ukrajinci majú radi aj duchovné spoločenstvá. A nevie, či je Poľskom, chcela by ním byť, lebo vidia, že Poliakom ide karta, určite lepšie ako im, Ukrajincom, ktorí chodia s vysokoškolskými diplomami predávať na poľské trhy vyhoreté zápalky, alebo exportujú kurvy do Nemecka.

Pokračovanie tu:http://www.jetotak.sk/editorial/mrtve-duse


 

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

čítaj poznámky (0) / napíš poznámku
čitateľov: 28129   verzia pre tlačiareň

fotogaléria
Mar 31, 2019

zilina 32.jpg / ilustračné

klikni na obrázok pre zväčšenie a popis

čítaj poznámky (1480)
napíš poznámku

prezri si archív(612) :

general(140) / ilustračné(153) / zvláštne lokality(214) / fotky užívateľov(105)

vložiť obrázok do galérie

stručné sms správy