Denný výklad tarotu (kliknite na logo s otáznikom - vytiahnete si kartu...)

S veštkyňou Eliškou Vysloužilovou vám priblížime netradičný výklad denneho tarotu

"Tarot je staré umenie, ktoré rozpráva pomocou symbolov. Na povrch dostáva to, čo je v človeku skryté, čo má v podvedomí, čoho sa bojí a všetko s cieľom aby pochopil súvislosti. Ľudia majú zvyk vnímať život čierno-bielo. Pomocou tarotu môžu vidieť odtiene a farby. Vlastne vidno celé spektrum života. Pri výkladoch vyskočia občas veci, na ktoré sa klient vôbec nepýta ale ktoré sú možno o mnoho dôležitejšie. Niektorí sa ma pýtajú na kariéru a tarot im začne hovoriť o zdraví.

Nik presne nevie, skadiaľ tarot prišiel. Jedna z teórií hovorí, že pochádza z Egypta, kde sa v hrobke našli veľké kamenné časti z Thovtovej /staroegyptský mesačný boh s hlavou ibisa/ knihy života. Môj osobný názor je, že tarot pochádza z Atlantídy. Verím, že je to tak. Dokáže totiž prehovoriť ku každému človeku, ktorý je vnímavý. Veľká arkána /22 kariet/ sú skôr filozofickejšie, univerzálnejšie a predstavujú archetypy, kým malá arkána hovorí viac ku konkrétnym oblastiam života. Na začiatku urobím duchovný výklad a keď sa všetky karty pomiešajú, tie z malej arkány považujem za pomocné. Vždy sú dôležité karty veľkej arkány. Mám overené, že ak je u niekoho závažné smerovanie života, vyjdú karty veľkej arkány. Myslím si, že tarotom by sa mal zaoberať každý z nás ale je i pravdou, že ho bude vnímať trochu inak," hovorí pani Eliška, s ktorou sme pripravili aj nasledujúci rozhovor.

Takže ako pracovať s tarotom? Neskôr nám niečo poviete o jednotlivých kartách. "Denný" výklad spočíva v tom, že si v príslušný deň vytiahneme kartu a tá nám poradí. Najprv však poďme k akýmsi základným pravidlám, ktoré by sme mali vedieť, než si sami sebe začneme veštiť.

"Karty veľkej arkány sú vynikajúce na meditáciu. Možno sa vďaka nim naučiť lepšie komunikovať, alebo si v ten deň dáme na niečo lepší pozor alebo nám pomôže rozhodnúť sa. Ak sa robí "denná karta" pomieša karty veľkej arkány a vyberie si jednu. Ako som už spomenula, na kartu sa môžeme pozrieť z rôznych pohľadov ale podstatné je, čo hovorí človeku, ktorý s tarotom pracuje a teda nezáleží na tom, či na neho karta prehovorí v rovine psychologickej, filozofickej, astrologickej...Veľký výklad nie je dobré robiť častejšie ako raz za tri mesiace. Pýtať sa na príklad na partnerský vzťah každý týždeň je nezmysel. Tarot si sám začne robiť špásy z pýtajúceho sa. Veselo si uťahuje. Ľudia zvyknú vytiahnuť potom najčastejšie kartu s označením čísla 15 /Diabol/ ktorá signalizuje prílišnú pripútanosť.

Dodávam, že najlepšie môže človek spoznať tarot cez prax. Teória je pekná, krásna, ale ak ju človek neprecíti cez skutočný život je ako umelá kvetinka, ktorý nemá význam. Cez tarot sa nemusí iba veštiť, je to naozaj meditácia. Človek sa naozaj môže ponoriť do svojho vnútra... Ľudia sú neraz prekvapení, čo im o nich poviem. Je to vlastne tak, že tým , že sa sústredím na nejakú osobu a dotknem sa tarotu, ktorý on predtým miešal, informácie prídu akoby z univerza. Tieto informácie prichádzajú aby sme pomohli sebe a aj druhým. Zažila som ľudí, ktorí chceli zneužiť tarot na peniaze a vždy ich vesmír zastavil. Keď niekto pristupuje k tarotu tak, že vďaka nemu zarobí istú sumu peňazí, vždy sa niečo stane. Trebárs skončí na psychiatrii."

Čiže základné pravidlo hovorí, že tarot treba brať vážne a nemožno ho zneužívať...

"Nesmie sa zneužívať na ideológiu, nikto nikomu nedal právo napríklad povedať že niektorá vec sa bude vyvíjať len tak a nie inak."

Magickosť tarotu spočíva aj v tom, že ak si niekto chce z neho urobiť zárobkový podnik, ideologicky alebo inak si ho privlastniť, tak sa s takýmto človekom vysporiada?

"Áno a to je na ňom zázračné. Napríklad ak chce niekto cez tarot niekoho ovplyvniť, manipulovať s druhým, tak predpoveď nikdy nevyjde. Manipulátor prestane veriť tarotu namiesto toho aby zvážil svoje myslenie. Vrátim sa k Thovtovej knihe života - tarot učí človeka lepšie žiť. Musíme byť vnímaví k potrebám iných bytostí. Mala som dve slečny. Jednej výklad vyšiel vynikajúco, druhej opačne. Pýtala sa ma prečo. Odpoveď je jednoduchá, lebo zle uvažuje. Keď má človek zlý spôsob myslenia, odzrkadlí sa to aj v tarote. Ak ho zmení, zmení sa aj duchovný výklad."

Vráťme sa ale k dennému tarotu. Treba vnímať kartu ako meditáciu, nechať myšlienkam voľný priechod, čo všetko nám napadne, keď sa na ňu zahladíme?

"Tak by to malo byť. Možno sa tarot aj nabifľovať, ale najlepšie je použiť intuíciu. Prvá myšlienka, ktorá vám napadne. Tá je najlepšia a najviac k vám prehovorí a potom si skonfrontujte svoj názor s významom karty."

Ak sa zaujímate o TAROT, tu nájdete ďalšie relevantné linky...

 

11.07.2001

< spat'

 

Box network : Cassovia \ Music box \ Inzero \ Linka nádeje \ www.box.sk
International sites: NewOrder \ Astalavista \ Mp3 box \ Linux \ DVD \ Code \ Eye \ Thrax \ Gameguru \ Blackbox \ Discussions \ Pixel32